| Gaby57 a întrebat:

Afecteaza monitoarele ochii? Daca da, cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| someone00 a răspuns:

Logic, frate. Din cauza luminii.

| doctorandus a răspuns:

Nu, povesti vanatoresti.

| Gaby57 explică (pentru someone00):

Cu ce e diferita lumina emisa de monitoare cu cea de la soare?

| someone00 a răspuns (pentru Gaby57):

Nu stiu exact prin ce difera. Dar daca stai mult in fata monitorului, acuitatea vizuala ti se va micsora cu siguranta. Pe cand, daca stai la soare mult, des, nu vei fi afectat cu nimic. Sau cel putin, nu in mare masura.

| CocaColaBeaPepsi a răspuns:

Da, afecteaza. Daca petreci mult timp in fata calculatorului iti va afecta vederea, de exemplu mie:
am peste 10.000 de ore pierdute cam inutil, si cateodata vad in ceata si nu vad bine in departare, dar efectul e scurt. Nu mai vad la fel de bine ca si inainte. sad

| viperra a răspuns:

Da,ii afecteaza.Din moment ce stai pe intuneric in camera in fata calculatorului care e singura sursa care produce lumina, lumina intra direct in ochii tai.E ca si cum ti-ai pune o lanterna(mai slaba) in fata ochiilor.
In al doilea rand, ochii se contracta atunci cand te uiti la ceva apropiat.Iar calculatorul fiind aproape de ochi, muschii ochiilor stau contractati intr-una cateva ore, iar asta nu e bine.Deaia e indicat ca o data la jumate de ora sa te uiti undeva la departare sa iti relaxezi ochii si sa clipesti des.Sa nu mai vorbim si de radiatiile calculatorului si de pozitia pe care o luam atunci cand stam cu orele in fata lui.

| CuriousStuff a răspuns:

Da, ii afecteaza, stai cu privirea fixa, focusata pe ceva din apropiere, asta iti provoaca pe termen lung miopie. Clipesti mult mai rar cand esti cu privirea fixa la ceva, indiferent ca e monitorul sau citesti o carte, de aici alte probleme, mai e si lumina artificiala, care e obositoare pentru ochi, toate astea combinate degradeaza vedere. Iti dai seama ca ochiul oboseste de la lumina, mai sta si fix si nici nu se curata si hraneste (prin clipire). Probabil mai sunt si altele care imi scapa acum, dar e cert ca statul indelungat in fata monitorului iti afecteaza vederea in mod negativ.

| untu a răspuns:

Da,lumina albastra de la monitoarele computerelor care obosesc ochii din cauza radiatiilor! Vezi recomandarile si de la Gretta!
-http://www.infosan.com.ro/recomandari/ochii-si-calculatorul
-https://:///...ii-ochilor
-http://vision-optica.ro/......m-proteja/
-http://www.descopera.ro/......lefoanelor

| TechnologyWebBrowsing a răspuns (pentru Gaby57):

Lumina solara e naturala pe cand cea de la monitor e una artificiala.

| doctorandus a răspuns (pentru viperra):

Eu am o lampa Philips de 32 W (comparabila cu un bec de 150 W) intr-o camera mica, mereu aprinsa cand lucrez la calculator. Deci in spatele monitorului nu e intuneric.

Monitorul meu nu este in general aproape de ochii mei. Ai facut deci doua afirmatii care nu se potrivesc.

| doctorandus a răspuns (pentru untu):

Lumina albastra nu oboseste ochii, ci doar afecteaza hormonul somnului (te tine mai mult treaz decat fara lumina albastra).

| doctorandus a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Poate ne spui tu, mai Einstein, care e diferenta intre lumina naturala si cea artificiala.

| viperra a răspuns (pentru doctorandus):

Afirmatii generale.De unde vrei sa stiu eu unde iti e calculatorul si cum e in camera? In orice caz, tot dauneaza.Tot ce poti face este sa scazi riscul unor boli de ochi, dar nu pot sa le faci sa dispara.