| anonim_4396 a întrebat:

Monitoarele vechi de calculator (cele cu tub) chiar iti afecteaza vederea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, asa este, cel mai bine m-am simtit cu un LCD sau cu un laptop. Monitoarele vechi sunt foarte obositoare.

5 răspunsuri:
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Sunt doua tipuri de monitoare cu tub: cele care deja au incorporat un sistem de protectie si cele, foarte vechi, care nu au acest sistem. In cazul celor din urma, este recomandat sa folosesti un geam de protectie.
Si incearca sa clipesti des si sa iei pauze de 5-10 minute la fiecare ora de stat in fata calculatorului.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Da. Dar probleme iti fac si celelalte nu din cauza sistemelor de protectie ci din cauza privitului la calculator / pentru ca nu mai clipesti suficient de des si din acest motiv nu se umezeste suficient ochiul. Indiferent cat de performant este monitorul senzatia de usturime si uscare a ochiului persista datorita faptului ca nu clipim suficient de des. Oricum pentru asta sunt niste picaturi speciale numite lacrimi artificiale. In rest se presupune ca monitoarele noi nu au emisii nocive cum aveau cele care functionau cu tub.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conform specialistilor, cele vechi afecteaza vederea, de aceea se punea de obicei un ecran protectiv la monitor. La fel ca televizoarele cu tub catodic, monitoarele emit radiatii nocive pentru ochi si organism in general.

| stina a răspuns:

Nu stiu detalii tehnice, dar testat pe ochii mei, monitoarele vechi ustura la ochi la propriu si dau dureri de cap. Astea noi sunt ok

| vlad73 a răspuns:

Eu chiar am observat diferenta, am lucrat mult timp cu un monitor clasic, cu tub, iar de cand l-am schimbat cu un LCD, ma simt mult mai confortabil.