| cagulatu a întrebat:

Monitoarele LCD afecteaza vederea?

Răspuns Câştigător
| PotHed a răspuns:

Salutare,

Orcat de inaintata ar fi tehnologia zilelor noastre fie ca vorbim de un monitor CRT (Cathrode-Ray Tubes, monitoare cu tub catodic) fie ca vorbim de cele LCD (Liquid Crystal Display, monitor cu cristale lichide)sau chiar de banalul televizor, nu se poate spune despre nici unul ca ne protezeaza ochii fara nici o exceptie.
Ambele tipuri de monitoare emit radiatii care in timp dauneaza vederii. E adevarat ca monitoarele LCD sunt mai bune, ofera protectie superioara decat cea a monitoarele CRT, dar nu iti protezeaza ochiul 100%

6 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Nup

Răspuns utilizator avertizat
| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Da,îți obosesc ochii.
Sper că te-am ajutat happy

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Normal ca orice display iti afecteaza ochii! De la televizor la Monitor fie el crt, ldc, led. Nu te afecteaza ca un CRT dar contribuie in timp la stricarea vederii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebari de calculatoare sau tehnologii la categoria Tehnologie! Atat am avut de spus!