| Adrian_Paraschiv_1993 a întrebat:

Aftele apar din cauza lipsei de vitamine din corp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Nu neaparat. Printre cauze, cele pe care cineva ti-a dat mai jos copy-paste happy
Mie imi apar si de la iritatia de la diverse alimente, cum ar fi chipsurile sau salata de vinete.
Foloseste seara glicerina boraxata, care este un dezinfectant si antimicrobian special pentru aftele bucale. Sau si mai bine, ia-ti Glicerina cu propolis si galbenele de la Tis Farmaceutic. Prima costa vreo 4.5 lei, iar aceasta circa 5-6 lei, dar e mai buna.
Sanatate happy!

2 răspunsuri:
| Danitzu a răspuns:

Cauzele aparitiei aftelor sunt multiple:
- deficientele alimentare, in special vitaminele din grupul B, acid folic, fier;
- factori microbieni- streptococul tip 2A si streptococul sangvis;
- factori alergici: unele alimente: laptele sau produsele lactate, ciocolata, capsunile, nucile, alunele sarate, semintele, ananasul, alcoolul, condimentele, rosiile, citricele;
- variatiile hormonale;
- iritatile mecanice produse de lucrari protetice sau proteze dentare inadecvate;
- traumatizarea mucoaselor bucale prin consumul de alimente dure, periaj agresiv cu periute dure, muscarea limbii sau obrazului;
- stresul psihic sau fizic;
- variatiile extreme de temperatura, in special frigul

http://www.helpnet.ro/tratezi-rapid-aftele-bucale.html

| Peridava a răspuns:

Da. Categoric da.