| Eu3281 a întrebat:

Ajuta acupunctura la scăparea durerilor de cap și ceafa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, foarte mult.
„Indicatiile acupuncturii, precum si contraindicatiile, vor varia in functie de nivelul de pregatire si de experienta clinica a medicului. Pentru un medic acupunctor care are cunostinte temeinice, profunde in domeniu, gama de afectiuni in care acupunctura poate fi utilizata cu succes este mai mare comparativ cu o alta persoana cu abilitati diagnostice si terapeutice mai limitate.

Lista prezentata mai jos nu este exhaustiva, cuprinzand o parte dintre patologiile posibile, numarul afectiunilor tratate prin acupunctura fiind foarte mare – exista in prezent circa 368 de indicatii terapeutice ale acupuncturii.

Controlul durerii acute si cronice
Afectiuni psihice multiple, cum ar fi anxietate, atacuri de panica, depresii etc.
Sevraje
Cefalei acute sau cronice, migrene, vertij, tinitus
Disfunctii neurologice, spasme musculare, tremuraturi, ticuri, contracturi, parestezii
Ileus postoperator sau posttraumatic
Nevralgii (trigeminale, Herpes zoster, postherpetice, altele)
Paralizii faciale si sechele de atac vascular cerebral (afazie, hemiplegie)
Neuropatie periferica, paralizii cauzate de poliomielita
Tulburari de somn, insomnie
Sindrom Mèniere
Vezica neurogena, incontinenta urinara, enurezis
Nevralgie intercostala
Umar dureros
Artrite, artroze, diverse patologii ale aparatului locomotor
Fasciita plantara
Bursite, tendonite, sindrom de tunel carpian
Afectiuni ginecologice, cum ar fi sterilitatea, leucoreea, dismenoreea, amenoreea, etc
Patologie legata de sarcina si postpartum (hipogalactie)
Bulimie
Anorexie
Obezitate (controlul greutatii)
Dermatoze, cum ar fi urticaria, eczeme, psoriazis, acne, etc
Sinuzita si rinita alergica, anosmie, hiposmie, etc
Palpitatii idiopatice, tahicardie sinusala
Hipertensiunea arteriala, hipotensiunea arteriala
Hipertermie severa
Tuse rebela
Patologie respiratorie: sinuzita acuta, rinita acuta, infectii respiratorii, amigdalite acute
Boli bronhopulmonare: astm bronsic, bronsita acuta
Oftalmologie: conjunctivita acuta, cataracta, retinita, miopie la copii, etc.
Gastroenterologie: sughit, spasm esofagian, gastroptoza, colita acuta si cronica, gastrite, hiperaciditate, ulcer, sindromul de colon iritabil, diaree si constipatie, distensie abdominala, flatulenta, ileus paralitic, dischinezii biliare
Stomatologie: dureri dentare, dureri postoperatorii sau postextractie dentara, gingivita
Ortopedie: periartrita scapulohumerala, sciatica, lombalgii, dorsalgii, artrita reumatoida, luxatia acuta, contuzia acuta, etc.
Medicina sportiva
Cosmetica faciala"

| sierra1 a răspuns:

Da. Acupunctura poate fi utilizata si pentru:
- Recuperarea post-accident vascular cerebral care presupune redobandirea unor capacitati motorii pe care pacientul le-a pierdut ca urmare a leziunii cerebrale;
- Cefalee: un studiu recent publicat a demonstrat ca prin combinarea tratamentului antimigrenosc clasic cu acupunctura, rezultatele terapeutice apar mult mai rapid, si sunt de mai lunga durata;
- Crampe menstruale, dismenoree, durere pelvina;
- Fibromialgie sau durere si sensibilitate musculara generalizata;
- Sindromul miofascial cauzat de aparitia spasmelor musculare intense;
- Durerea din osteoartrita, afectiune caracterizata prin degradarea progresiva a cartilajului articular ce protejeaza suprafetele articulare si care permite mobilitatea articulara.
Un studiu recent a demonstrat faptul ca acupunctura poate reduce durerea din gonartroza si poate ameliora miscarea in articulatia genunchiului la pacientii cu artrita degenerativa.
- Durere lombara;
- Sindromul de tunel carpian care se manifesta prin aparitia paresteziilor, amortelilor, modificarilor de sensibilitate, slabiciunii musculare si chiar durerii la nivelul degetelor si mainii;
- Fasciita plantara;
- Incontinenta urinara sau retentie urinara (neurologica, spastica sau aparuta ca urmare a unor reactii medicamentoase);
- Astm, afectiune datorata unei stari inflamatorii cronice a cailor respiratorii, care la fiecare exacerbare determina episoade de dispnee, wheezing, tuse si senzatie de constrictie toracica;
- Rinita alergica;
- Dureri dentare;
- Durerea din timpul nasterii;
- Anorexie;
- Anxietate, stari de panica;
- Depresie cronica;
- Constipatie, diaree;
- Distensia abdominala, flatulenta;
- Ileus intestinal posttraumatic sau post chirurgical;
- Colici renale;
- Sciatica;
- Anumite dermatoze (urticarie, prurit, eczeme, psoriazis).

| ziftode a răspuns:

Da, dar...
ALA CARE TI-O FACE (acupunctura) TREBUIE SA STIE CE FACE
sa nu gasesti unii care pentru bani baga ace in tine
stiu ca nu e la acelasi nivel, dar am fost in Austria la doua restaurante "japoneze" si era mancare semi-chinezeasca pentru ca erau deschise de chinezi si aia habranaveau de mancarea japoneza (care e foarte diferita)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Ba mai rau ca te doare de la intepaturi/sansa sa faci infectie.

| Astrid188 a răspuns:

Da