| ilinca997 a întrebat:

Ajutor! Nu ma pot abtine de la mancare! Sunt fata, am 13 ani si 1, 60, 54 kg. Nu sunt grasa, dar nici slaba. Stiu ca aceasta mancare se va depune intr-un timp. De exemplu, azi am mancat 4 felii de paine, 4 bucati de piept de pui, 2 eclere, o farfurie de cartofi prajiti, 2 pungi (mici) de pufuleti si un corn cu ciocolata (si atat de mult mananc in fiecare zi) si toate astea intr-un timp foarte scurt, nu stiu ce este cu mine, nu stiu unde incape atata mancare. (Mananc foarte repede) Vreau sa mentionez ca sunt foarte stresata, seara plang de nervi... Cand eram mai mica, nu eram asa, refuzam mancarea. Acum lumea imi zice ca sunt obsedata de ea. Astept un raspuns, cum ma pot abtine de la mancare? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

In primul rand trebuie sa constientizezi ca azi ai facut un dezastru. Ai asociat in aceeasi zi alimente cu un continut caloric foarte ridicat. Teoretic n-ar fi o problema, daca ai fi facut sport intens vreo 2 ore. Asa ca cel putin in urmatoarele zile, trebuie sa fii "cuminte". Mananca des, dar chestii care nu ingrasa: salata, pepene verde, fructe, carne la gratar, peste.Sunt obligatorii 3 mese pe zi, pe cat posibil la ore fixe, si tine-te de acest program. In 1-2 saptamani se va obisnui organismul. Nu ciuguli nimic intre mese (pufuleti si alte prostii). Iar ca sa eviti tentatiile, nu cumpara asa ceva. Daca n-ai prostii prin dulapuri sau frigider nu o sa fii tentata sa mananci nesanatos. Presupunand ca te razbeste foamea: rezuma-te la un iaurt natural (preferabil degresat), la un mar, un morcov, sau pur si simplu bea apa. Daca cei din casa iti fac pofta, nu sta pe langa ei, fa-ti drum pe-afara, iesi, plimba-te si incearca sa nu te mai gandesti la senzatia de foame. Iti dau un pont: prostiile mananca-le doar dimineata, si fa-ti numai o "pofta" pe saptamana. A, si obligatoriu minimum 30 min miscare in fiecare zi.

5 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Poti sa mananci mult, dar schimba categoriile de alimente. Inlocuieste cartofii prajiti cu o salata de varza, unul din eclere cu un mar copt cu scortisoara, cornul cu ciocolata cu o piersica si pufuletii cu un ou fiert.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa afli cauza stresului tau, pentru ca evident tu iti gasesti refugiul in mancare.
Gandeste-te la situatiile care pot declansa frustrarea, respectiv impulsul tau de a da atacul la frigider. Unii oameni, de ex, si-au format un reflex sa manance in fata televizorului. Astfel, de fiecare data cand vad un televizor, parca ar rontai, parca ar manca ceva.
Similar, si la tine este o cauza care face sa iti creasca apetitul.

| Alexaaandraaa a răspuns:

Ilinca, la 13 ani ești în creștere și da ai mare dreptate se va depune, dar cand ți.se face foame mănancă mulți pufuleți sau cumpără niște cereale in general semințeturii ( susan, fulgi de porumb, stafide etc. ) sunt niste pungi care conțin toate acestea în general caută să mananci chesti care odată ce le manci se umflă îm interior. Dar trebui să aimare grijă ai nevoie de calciu te afli în creștere, dacă nu ai suficient calciu/vitamine nu te dezvolți și aici mă refer la întârzierea menstruației, stoparea creșteri sânilor și a organismelor! Toate aceste lucruri le.am pățit! Acum încerc să îmi procur vitamine din fructe/legume/peste țin să menționez că am 15 ani și 43 kg 1, 60 și parcă vreau mai puțin, dar aminvățat să spun stop! Te sfătuiesc să urmezi o dietă, știu că nu e bine ce facem și că asta ne afectează organismul dar eu una vreau să mă simt bine în pielea mea și cred că și tu vrei același lucru. Mult succes și sper să reușești să ajungi la greutatea dorită. Te pup!

| mironiucadutzza a răspuns:

Stai linistita nu te stresa ...ai 1,60 inaltime nu esti prea plinuta vrei sa te abtii de la mancare? Atunci cand iti vine pofta de ceva spala-ti dintii si o sa ai un gust naspa in gura atunci cand vrei sa mananci ceva sau uncearca cu salate aste-a nu ingrasa ...succes si stai linistita cine te iubeste, te iubeste asa cum esti cu tot cu defecte.:*fundita?

| ilinca997 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! happy