| AlexanderChristianFenty a întrebat:

Albirea dintilor la doctorul stomatolog, e sigura? am auzit ca detartrarea danturii ce se face inainte de albire face ca dantura sa fie mai sensibila! cate sedinte dureaza albirea, si cam la ce pret ajunge o sedinta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arabela_9342 a răspuns:

Draga chris de ce nu intrebi un medic, pentru ca "din auzite" nu e bine sa tratezi propriul corp...Detartraj nu se face decat daca e necesar, daca ai tartru supra sau subgingival.Periajul profesional cu paste si prafuri de albit de-aia e profesional, adica trebuie facut de sau la recomandarea unui specialist.Altfel,abuzul de substante abrazive(asta sunt) poate cauza pe termen lung.Sensibilitatea dupa detartraj apare la cei cu tartru prezent in cantitati mai mari datorita retractiei gingivale aferente.
Numarul de sedinte depinde de substanta aleasa de medic si de cat de colorati sunt dintii respectivi, la fel si pretul. Te mai pot ajuta cu ceva?

8 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Daca o faci e sigura, daca nu - nu; nu este insa permanenta;
detartrajul trebuie facut la fiecare 3-6 luni;

| zanesiprintese a răspuns:

Pretul ajunge si pe la 300 Euro, poate chiar mai mult, dar albirea profesionala strica smaltul.Eu de cativa ani foloses numai pasta de dinti pentru albit, chiar nu mai imi trebuie albire profesionala, am folosit intr-un timp praf de albit

| zanesiprintese a răspuns:

Niciodata nu o sa fie ca la teve! Reclama e facuta in asa fel incat sa te convinga sa cumperi. si sa crezilaughing

| LoveMusic a răspuns:

Sensibilitatea dinţilor se poate trata oricum.Deci nu trebuie să-ţi faci griji în privinţa asta.Eu am dinţii albi, pentru că de mică îi îngrijeam şi nu am nevoie acum de o şedinţă. Dar din auzite ştiu că e sigură. Nu-ţi pot spune ceva concret.Succes!

| Dentist.ro a răspuns:

Buna. Cateva articole care iti vor spune tot ce a nevoie despre albire sunt acestea: http://www.dentist.ro/albirea-dintilor--moft-sau-necesitate, http://www.dentist.ro/albirea-dintilor--parerea-specialistului, http://www.dentist.ro/metode-de-albire-a-danturii. Nu abuza de detartraj (o data la 6 luni) si poti apela la albire profesionala facuta de un doctor specializat (cu laser chiar, daca nu vrei sa te doara). Pastele de dinti si bicarbonatul nu albesc, doar curata!

| AlexanderChristianFenty explică:

Ma spal cu blend-and-med 3D white pearl dar nu sunt albi ca la TV de exemplu, si tocmai de asta vroiam o albire profesionala

| AlexanderChristianFenty explică:

Dentist.ro paginile NU exista, merci oricum

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Slabeste zmaltul dintilor si oricum la ceva timp ttrebuie s ate duci din nou sa faci sedinte de albire, asa ca spala te si u de 2 ori pe zi, eu am colgate whitening e f bun :X