| dayandnightdreamer a întrebat:

Bună!
Cum pot să scap definitiv de foliculita?
Am folosit tot felul de creme, acid glicolic de 7%, inclusiv epilare definitivă (6 ședințe) și după aproximativ 2 luni a apărut din nou. Ce pot să mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vezi, epliarea defintiva nu exista, odata ce parul continua sa-ti creasca.
Ce anume ai facut in astea 2 luni, de ai ajuns sa ai foliculita?
Te-ai ras pe picioare?
Ai folosit ceva creme sau aparate?

| dayandnightdreamer explică (pentru Violleta2022):

M am ras pe picioare o singură dată și am folosit de 3-4 ori aloe Vera

| Violleta2022 a răspuns (pentru dayandnightdreamer):

Exact ee banuiam, te-ai ras pe picioare cu lama taman pe dos, adica de jos in sus, cum nu trebuia sa faci, de aceea ai retezat firul de par si ai facut foliculita.

Rasul firului de par se poate face numai de SUS in jos, adica de la sold spre geninchi sau glezna, niciodata inversa, ca se face foliculita.
Nu ai nevoie de aloe vera, ci de un sapun care sa faca clabuc, cand te razi pe picioare si dupa ce te-ai ras corect, Aadu-ti aminte, numai de sus in jos sa dai cu lama), te clatesti foarte bine cu apa calduta, pana dispare tot clabucul si ramane pielea curata.
Poti da cu o crema hidratanta dupa aceea, sau poti lasa si fara crema, ca nu ti se intampla nimic.

| dullcat a răspuns:

Nu are nicio treaba lama de ras si sensul in care dai atat timp cat aceasta este una curata si ascutita. Cele tocite iti vor agrava problema.

| Hyperion7 a răspuns:

Încearcă un medicament pe baza de clindamicina, aplici doar unde e problema și ar trebui sa vezi rezultate Intr-o săptămână -doua
https://www.drmax.ro/......-solartium