| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

Alergatul e bun pentru stres, anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Plimbarea pe jos e mai eficienta parerea mea, plimbarea prin paarc, padure, locuri linistite

| Donsavas a răspuns:

Depinde de situatie. Animalul cand este stresat simte sa atace sau sa fuga de pericol pentru a nu-i distruge creierul in timp sau chiar pentru a nu-si pierde viata in acel moment. De multe ori nu suntem amenintati cu propria viata,cel putin nu in mod direct. Noi oamenii,'purtam' cu noi un ego a carui moarte ar insemna riscul de a nu supravietui. De obicei,in societate,frica apare din cauza grijii ce o avem fata de identitatea si integritatea noastra. Referitor la intrebarea ta, da, orice si oriunde ne am apara, solutiile sunt aceleasi. Ori fugi, ori te lupti. Recomand sa alergi sau sa mergi pe bicicleta cand simti nevoia sa te deplasezi sau sa lovesti un sac de box cand vrei sa bati pe cineva. Sunt metode bune de descarcare interioara.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Donsavas):

Sa spun pe larg de câteva luni am gânduri aiurea ca as muri sunt foarte stresatari numai la ăsta mă gândesc...și odată cu gândurile mai sunt momente când îmi creste și tensiunea.și un sport presupun ca e oke

| Donsavas a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Da, vei muri, trebuie sa accepți asta căci n ai de ales. ACUM, tu ești în viața, traiesti. ACUM poți decide ce vrei sa faci, sa simți și implicit sa gandesti. E la alegerea ta dacă îți aștepți moartea sau profiți de viață din plin, dar nu cu exagerare, cu răbdare pentru a 'incetini' lucrurile și a te bucura de ceea ce ai ACUM.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Donsavas):

Ce răspuns laughing)

| anamariarot a răspuns:

Nu doar alergatul, ci sportul în general. E demonstrat științific că sportul ajută la combaterea depresiei care e mai gravă decât stresul și anxietatea, cu consecințe mai însemnate asupra vieții individului.
Când faci sport, în corpul tău se eliberează endorfine, adică acele substanțe care te fac să te relaxezi, să te simți mai fericit, motiv pentru care oamenii se simt mai bine după ce fac sport.

| FaraNumePls a răspuns:

Da, poți scăpa de stres, e echivalent cu "fugitul de probleme" (in sensul bun) happy

| NameInUse a răspuns:

Orice sport e bun pentru asta. Important e sa faci ceva cand te simti aiurea.

| DixieP a răspuns:

In opinia mea da. Eu cand alerg ma simt mai libera si simt o pace interioara care imi face bine. happy

| 2Dragos2 a răspuns:

Te scapa foarte lejer de stres, chiar daca alergi in are liber sau intr-o salawinking