| chiftelutacrocanta a întrebat:

Alimentele consumate reci de la frigider pot dauna sanatatii,cum ar fi salata rece,fructele reci,orezul rece etc? Zic asta pentru ca exista oameni care mananca direct din frigider cum as fi si eu, daca mancarea e rece poate dauna sanatatii? E mai sanatoasa mai calda mancarea sau asa si asa sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu are treaba cu sănătatea.
Dacă ai dinții sensibili e ok sa fie un pic reci dar nu ca înghețata.
E mult mai rău sa consumi alimente fierbinti și e cu mult mai rău decât asta sa consumi un aliment foarte rece și apoi unul fierbinte sau invers.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu prea are logica daca privesti asa: Cand o mesteci, mancarea se incalzeste. Deci nu, nu afecteaza sanatatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic, mancarea e mancare indiferent de cum este calda, rece, la temperatura camerei.

| Anonima6789777 a răspuns:

Hei. Din punctul meu de vedere mâncarea, băuturile etc. trebuie servite la temperatura camerei. Că afectează sanatatea nu stiu. dar ca afectează santatea dinților da! Dintii se contracta in contact cu ceva rece şi in timp se macină destul de urat. Nu e bine e facem abuz de alimente reci dar nici calde.

| Ursu_Maria_2000 a răspuns:

În general mâncarea calda e mult mai bună