| roIntrebari a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa slăbesc.Imi puteti da cateva sfaturi?(Ce sa mănânc, ce exercitii sa fac)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WLMA a răspuns:

Încearcă să mănânci des și puțin ca și cantitate. Trebuie să mănânci doar până dispare senzația de foame nu până suntem sătuli, aproximativ o cantitate egală cu mărimea pumnului. Nu fă combinații neprielnice ex: cartofi și carte, paste și brânză, etc. Evită să mănânci prăjit. Încearcă să înlocuiești dulciurile cu fructe și carnea cu legume (dar nu de tot, ai nevoie și de proteine). Sport trebuie să faci zilnic, altfel nu prea are niciun efect. Există seturi de exerciții de maxim 10 minute pe zi pentru slăbit (poți căuta pe net), poți să faci exerciții cum ai învățat la ora de sport, simple, pentru încălzire. De altfel, la vară poți să faci trasee cu bicicleta (20-30km) dacă mergeți mai mulți e chiar amuzant (poți căuta pe Facebook grupuri de bicicliști din orașul tău). Mergi pe jos cât mai mult, aleargă cât mai mult. Și cel mai important, începe de AZI.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca poti renunta la paine, sau mananca neagra/integrala.
Fara grasimi de genul prajelilor. Fara dulciuri. Fara sucuri din comert. Fara patiserie. Fara fast-food.
Bea 2L de lichide zilnic, ceaiuri (cu miere nu zahar), apa plata, sucuri naturale facute de tine in casa. Daca poti, nu ai probleme cu stomacul, stoarce o lamaie in 2L de apa plata si bea-o pe parcursul zilei. E bun amestecul si pentru imunitate si pentru slabit si celulita.
Exercitii, cardio la greu. Poti incepe cu pilates pana capeti ceva rezistenta fizica, sunt mai usoare si mai placute. Gasesti pe Youtube.

| wildthing a răspuns:

Pe scurt, trebuie sa faci mult cardio, adica alergare sau bicicleta...si renunta pe cat posibil la zahar si paine.

| Adelina906 a răspuns:

Renunți la dulciuri și mâncatul seara. Bea Multă apă și mergi pe jos cât mai mult.

| ilieandrei10 a răspuns:

Eu spun să faci 50 de flotări și să alergi pe zi 30 de minute!

| ProQuizer a răspuns:

Mananca multa carne la gratar, fara paine, daca vrei si legume poti manca ciuperci sau o salata
alearga 2-3 km/zi si fa vreo 100 de abdomene pe zi