| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani.De multi ani am probleme cu constipatia, pana acum ieseam cu scaunul o data la 2-3 zile, dar nu ma durea.De o saptamana incoace insa, nu am mai iesit cu scaunul, decat foarte foarte putin, si cu dureri imense.Imi e si frica sa ies cu scaunul, pentru ca ma doare anusul foarte tare. Ce sa fac? Nu mai suport durerea.
Am baut lichide, am mancat fructe, legume, si nimic.Va rog sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ulei de ricin dimineata e foarte bun. Si cumpara de la farmacie supozitoare cu glicerina pentru adulti. Foloseste 2-3 pe zi si va fi mult mai bine.

| EUSIATIT a răspuns:

Da.este o pb destul de grava oarecum si esti f mic. sfatul meu este sa iei dimineata cite o lingurita de ulei de ricin. se gasestela farmacie este 3 ron si citeste prospectul nu trebuie sa neglijezi pentru ca vei face hemoroizi din cauza. ca te fortezi si poti sa si singerezi sa ai scaune cu singe. trebuie sa ai grija ce maqninci adica lichide fff multe si nu sarat condimentat etc. trebuie sa ti reglezi scaunul pentru fiecare zi nu la 2 zile. daca nu reusesti fara rusine mergi la medic. nu e de gluma. sunt o persoana matura si poti sa ai incredere ce ti sp ca rasp vei primi destule.ironice eu iti urez sanatate si ai grija de sanatatea ta eventual vb cu mama despre pb asta

| Teooo a răspuns:

Uite ai niste sfaturi :

Se beau multe lichide, ceaiuri, sucuri, timp de 10 zile.
La micul dejun se consuma cereale, paine integrala, prune uscate, marmelada.
Dimineata se face o clisma cu ceai de musetel sau trifoi rosu.
Se tine o cura cu preparat de aloe, 1 lingurita dimineata.
6-8 prune uscate inmuiate in apa rece toata noaptea, iar dimineata se incalzesc usor si se mananca inainte de masa.
4-6 linguri de tarate de grau in ceai sau lapte, zilnic.
Se consuma fructe proaspete din belsug, precum si legume.
Se evita painea din faina alba, pastele fainoase, gutuile, alcoolul.
3x1 lingura de carbune activ (din tei).
Se beau ceaiuri din urmatoarele plante: 20 gr. trifoi rosu, 30 gr. cicoare, 30 gr. galbenele, 30 gr. coada soricelului, 20 gr. crusin, 20 gr. patlagina, 20 gr. tintaur, sau alta combinatie de plante dupa cum urmeaza: 20 gr. anason, 10 gr. patlagina, 10 gr. papalau, 20 gr. nalba mare, 20 gr. frunze de frasin, 20 gr. soc, 20 gr. musetel. Se ia 1 lingurita din amestecul de plante la 250 ml. de apa clocotita, se infuzeaza timp de 2 minute, se beau 2-3 cani pe zi, alternativ din fiecare reteta, combinat cu tinctura suedeza.
Se face o baie vitala de 2 ori pe zi timp de 25 de minute.
Se face o baie de trunchi pe zi, timp de 25 de minute.
Se aplica de 3 ori pe zi o cataplasma cu lut in zona lombo-abdominala.
Se face dus rece general al corpului de 2 ori pe saptamana.
Baie rece a jumatatii inferioare a corpului de 3 ori pe saptamana.
Cura de aer, combinata cu exercitii fizice.

| ellutza a răspuns:

Dulcopic! Cateva picaturi si rezolvi problema! Cum poti sta atatea zile cu... in tine?

| premamotion a răspuns:

Sunt doua aspecte: 1. Cata carne consumi zilnic/saptamanal? 2. Prin ce problema a vietii tale treci in acest moment, care sa te faca sa-ti fie frica? De ce anume te temi si as vrea sa te intrebi de ce doresti sa mentii aceasta situatie sub control. Constipatia, ca orice alta problema, provine ori de la o alimentatie dezechilibrata, ori de la factori de stress, adica de la un mod de gandire dezechilibrat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scurt pe doi:ceai de musetel cu miere, se bea de cate ori vrei in decursul unei zile, incearca neaparat clisma si daca ai dureri atat de mari s-ar putea sa ai hemoroizi si atunci ar fi bine sa folosesti un unguent local.Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsuri foarte imformative! asta imi place mie la situl asta... raspunsurile nu ajuta numai pe cel care intreaba! teodorika - a explicat superb!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma confrunt cu problema asta de vreo 4 ani. Cred ca din primul an de facultate. Pe atunci eram toata ziua la facultate consumam foarte putine lichide si mancam dimineata si seara o masa mai consistenta. La mine problema se manifesta diferit, in sensul ca scapam de constipatie si problemele aduse de ea in vreo 3 luni, urma o perioada in care totul era normal cu scaune in fiecare zi, apoi dupa o perioada de vreo 3, 4 luni iar revenea problema si tot asa de 4 ani. In general vara aveam probleme cu, constipatia datorita caldurii, consum mic de lichide. Am mai observat ca in cazul meu daca imi vine sa merg la baie intr-o zi dar numerg din diferite motive si aman sa merg o zi sau maimulte ore ma constip. Deci daca iti vine sa mergi la baie mergi! nu lasa sa treaca timpul chiar daca te doare. Daca te fderesti din cauza durerii problema se agraveaza si mai tare. Uite cum fac eu sa ameliorez problema sau sa scap de ea.
- Dimineata si seara imi pun 3 linguri de tarate de grau in ceai sau cu lapte batut.
- beau multa apa chiar si 5 litri pe zi
- merg la sala
- incearca sa ai mese regulate, la aceeasi ora in fiecare zi
- mananca fructe, legume
- incearca sa mananci cat mai sanatos
- evita consumul de oua( pe mine ma constipa)
- mai iau si cate o lingurita de ulei de masline dimineata

Facand cele de mai sus eu merg in fiecare zi la baie. Problema mea este ca am si o fisura anala care ma deranjeaza dar e suportabila durerea. Si imi zic ca mai bine sa ma doara un pic de cat sa nu merg la baie de frica sa nu ma doara si sa agravez problema.

| mariusciolacbvasov a răspuns:

Am si eu o problema asemanatoare.
pe data de 01. 01. 2011 a inceput sa ma doara rectul.Cand ma incordez si cand ies cu scaunul.Scaunul este normal.Nu prezinta pete sangerii sau negre, este consistent(nu este diaree) si nu este subtire(cum ar fi in cazul cancerului de colon). Este adevarat ca saptamanile precendete am stat foarte foarte mult la birou. Aproape toata ziua. Dar am mai facut asta si nu am avut probleme.
Am uitat sa spun, dupa ce ies, am senzatia ca nu am facut tot.

Daca ma puteti ajuta.Va rog.
Ma gandesc numai la ce este mai rau.