| LorenaMădălina89 a întrebat:

Am 17 ani si acum 3 saptamani am suferit o operatie de artroplastie totala de sold in urma unei luxatii congenitale operata gresit de cateva ori in copilarie. Am fost tinuta la terapie intensiva sub supraveghere 5 zile, timp in care am pierdut tonusul muscular si acum imi este putin dificil sa efectuez exercitiile de rigoare, plus ca imi este o frica deosebita sa nu luxez proteza. Nu am dureri care sa ma impiedice, dar in urma pierderii unei cantitati considerabile de sange ma aflu la limita cu leucocitele si inca am ameteli. Ce este recomandat sa fac? Cam cat de des ar trebui facute exercitiile pentru a nu forta articulatia? Dl de la kineto mi-a spus cat mai des, dar nu este un raspuns foarte multumitor. Am incercat serii de cate 10 la interval de o jumatate de ora dar am obosit dupa cateva repetari si nu mai stiu cum ar fi mai bine. Am fost externata ieri din spital, urmand sa revin pe 25 la control.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai fost externată doar ieri, sunt aspecte normale de revenire la viața civilă. Să alternezi perioadele de activitate cu pauze la pat, o zi sau două. Iar cu exercițiile organismul, cum te simți în zona operată, cum obosești, îți va spune ce este prea mult.