| Erick1 a întrebat:

Am 17 ani si port 52! Pana la ce varsta creste marimea piciorului aproximativ? Joc baschet totusi, am 2, 02 inaltime, dar am observat ca ceilalti colegi cu inaltime oarecum apropiata poarta mai putin. In ultimul an am trecut de la 51 la 52, chiar si 53 pentru slapi. Pana la ce varsta mai creste numarul de la picior?

Precizez ca parintii mei sunt si ei foarte inalti. Tata are 48 la picior

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Draga Erik, la intrebarea aceasta ti-am dat raspunsul de mai jos la 09.02 2014:
"Dezvoltarea organismului, in general, se face pana in jur de 20 de ani, dar cresterile ulterioare vor fi mai mici, atat la inaltine, cat si la picioare.
Esti un baiat inalt si este normal sa-ti fie si picioarele mai mari pentru a avea stabilitate, atunci cand te deplasezi.
Acest lucru nu trebuie sa te ingrijoreze, traiesti pe "picior mare" cum s-ar spune. Fiecare organism se dezvolta in ritmul lui si cum tu ai gene bune, de la oamani inalti, asa cum sunt parintii tai, cresterea este normala. Copii intodeauna sunt mai inalti decat parintii, asa este evolutia.
Un gand bun si multa sanatate". postat la 9 Februarie 2014 13:19

Ca o completare la raspunsl anterior, iti mai scriu urmatoarele:
Sunt persoane care genetic, primesc informatia privind cresterea si daca intr-adevar te ingrijoreaza creterea ta, in general, nu numai la nivelui labei picioarelor, este bine sa mergi la medicul de familie, care te va induma la un cabinet de endocrinologie si vei face ceva analize care, vor putea sa conduca la concluzia daca tu, suferi de o dereglare hormonala, ori e ceva ce se intampla pentru ca, te dezvolti normal, asa cum am apreciat in raspunsul dat initial, la aceiasi intrebare, pe care ai repetat-o in prezent, pentru ca ai apreciat ca vrei mai multe opinii si nu este un lucru rau, de fapt.
Trebuie sa fim convinsi ca, totul este in regula cu organismul nostru pentru a nu actiona prea tarziu, daca se intampla sa fie vorba de ceva dereglari.
Multa sanatate iti doresc.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Corpul creste toată viata... începând cu vârsta de 20/22 de ani ''hormonul crescamantului'' nu se mai produce în aceleași cantități ca în adolescenta, deci se produce o oprire ca creșterii.

| Mihai_Myshu_1994 a răspuns:

Pana la varsta de 18 ani se dezvolta corpul uman.

Răspuns utilizator avertizat