| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 si vreau sa mai cresc in inaltime, inca vreo 5-6 cm, ca sa ajung la 1.80,
Am sanse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, la 18 ani s-a incheiat procesul de crestere in inaltime.
Aveai sanse pe la 10-12 ani, daca te apucai de un sport, dar acum, imi este teama ca este prea tarziu.

| cookie01 a răspuns:

De obicei omul poate creste pana la varsta de 25 de ani. Insa cu cat e mai inaintata varsta cu atat creste mai putin si mai greu. Ce ai mai putea face este sa incerci niste exercitii pentru coloana ca sa mai misti discurile (atentie, ele nu trebuie sa ti-o solicite). Sunt niste exercitii speciale care le faci in fiecare seara, insa nu te astepta le vreo minune, cam 1-2 cm. Apoi trebuie sa eviti dietele drastice, sa ai o alimentatie sanatoasa si sa respecti orele de somn. Este foarte important ascest aspect doarece hormonii de crestere se secreta in timpul somnului. Sprer sa iti fie de ajutor. Multa bafta!