| RosalinaB a întrebat:

Am 2 paste de dinti care contin fluor si am citit in diferite articole ca dauneaza dintilor e drept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Genevive a răspuns:

In pasta de dinti pe care o folositi majoritatea dintre voi, ingredientul de baza, este Fuorura de Sodiu, sau Fluorul, o substanta chimica despre care s-a vorbit indelung, cum ca ar fi esentiala protejarii danturii dumneavoastra impotriva cariilor. Primele studii care implicau efectele Fluorului asupra danturii s-au facut in imprejurari cel putin suspecte, incepand cu anul 1945, in Statele Unite.
In realitate Fluorul si Fluorura de Sodiu sunt substante considerate toxice si extrem de periculoase, din ele fabricandu-se inclusiv produse precum otrava de soareci / sobolani, si un mare numar de pesticide si insecticide.
Efectul advers cel mai important in aceasta perioada este unul de natura spirituala: expunerea indelungata la Fluor creaza acumulari de Fluor si blocaje la nivelul glandei Pineale, o parte esentiala a corpului nostru infor-energetic pe care, acum mai mult decat niciodata o vrem libera, curata si in stare perfecta de functionare (informatii detaliate despre rolul energetic / spiritual al glandei Pineale sunt disponibile on-line).
Mai jos gasiti cateva argumente (insotite de sursa informatiilor), mult mai multe astfel de informatii fiind disponibile pe internet.
Va invit sa le cautati, sa le cititi si sa decideti singuri daca inca mai doriti sa folositi (si implicit sa va obligati copiii sa foloseasca) produse din gama Colgate, Blend-a-med, Aquafresh, Sensodyne, etc.
Pentru aceia care va intrebati deja: "Pai si cu ce sa ne spalam pe dinti?" se gasesc la Plafar paste de dinti fara fluor, pe baza de plante; eu personal folosesc o pasta de dinti de la VivaNatura, fabricata in Romania, pe baza de plante si argila; dar bineinteles ca exista si alti producatori.

Acumularile de Fluor la nivelul glandei Pineale au efecte importante asupra functionarii optime a organismului:
- o declansare timpurie a pubertatii si o accelerare semnificativa a proceselor acesteia;
- accelereaza procesul de imbatranire si incetineste procesele de regenerare celulara in urma leziunilor sau plagilor deschise (ca urmare a inhibarii productiei hormonului "melatonina". Melatonina este de asemenea considerata unul din sistemele de aparare a corpului uman impotriva cancerului si studii medicale aprofundate o leaga in mod direct de alte procese vitale organismului.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Fluorul din pasta de dinti ajuta la fixarea calciului in dinti, dar are si efecte negative asupra organismului din cauza toxicitatii sale, cum ar fi asupra tiroidei.

| ShowTim3 a răspuns:

Eu stiam ca ajuta... era o emisiune pe nu stiu ce canal cu un doctor dentist si zicea ca fluorul intareste smaltul nu stiu exact, oricum daca dauneaza dintilor dc dracu il baga in pasta de dinti?

| Elena_2321 a răspuns:

Fluorul face bine dintilor.nu te lua dupa toate articolele scrise de oameni plictisitihappy

| Manutzzu a răspuns:

Este adevarat si nu prea... daca nu ai probleme cu dintii si medicul nu ti-a recomandat pasta de dinti/apa de gura cu fluor atunci este recomandat...Eu am nu stiu ce probleme si trebuie sa folosesc neaparat pasta si apa de gura cu fluor iar dentistul le-a interzis alor mei sa consume pasta si apa fiindca cica nu e sanatos.

| mariai a răspuns:

Si nu numai! La recomandarea unei prietene medic am gasit si eu xylitolul (pe care il folosesc ca indulcitor) si gasind si site-ul (www.xlear.ro) am descoperit si celelalte produse ale lor printre care se numara : paste de dinti fara fluor, geluri de dinti pentru bebelusi - de asemenea fara fluor, gume de mestecat indulcite exclusiv cu xylitol ( spre deosebire de celelalte care contin si alte tipuri de indulcitori) si sunt foarte placute la gust iar mie mi se pare ca spala/curata foarte bine