| AutumnDay a întrebat:

Am 20 ani si am acnee comedoaniana+leziuni inflamatorii. Puteti vedea fotografiile aici: http://www.acne.org/messageboard/gallery/album/14383-fle urss/ In fotografii puteti vedea doar jumatate din comedoanele care sunt cu adevarat pe fata mea, restul vanzandu-se de aproape, daca intind pielea sau se simt.
Prima fotografie este facuta in 2011, iar urmatoarele in ultimele doua saptamani. In prezent urmez un tratament cu Mask Plus Gel si Duac, iar pana acum am incercat de toate(Diane 35 2 ani si 3 luni, Zineryt, Isotrexin, Retin-A, Skinoren, Brevoxyl, Doxiciclina, Eryfluid. Am folosit perioade lungi de timp si aplicatii sub forma de masca cu argila, argila capsule, brusture capsule+ceai, trei frati patati - capsule, ceai. Pe langa toate acestea, am utilizat geluri de curatare si creme de la Vichy, Bioderma, Avene si LaRochePosay(inclusiv EffaclarDuo+).

Oare Sotret/Roaccutane ar functiona in cazul meu? Pana acum niciunul din cei 3 dermatologi la care am fost nu mi-a recomandat, spunand ca nu am mai nimic, desi nici macar nu s-au uitat la ce am pe fata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca sa iti cureti fata cu ceai de pelin.
Cauta un dermatolog mai varstnic si vezi ce iti recomanda, poate ai ceva afectiuni la sange.
O zi buna happy

| caramela a răspuns (pentru caramela):

Uite ce am gasit.
http://spynews.ro/......87386.html
La cat ai cheltuit pe tratamente.

| AutumnDay explică (pentru caramela):

Caramela, multumesc pentru. raspunsul tau. Insa la ce am eu, nu se trateaza cu tratamente naturiste sau x chestii din bucatarie. Am facut cura 3 luni continuu cu masca de argila dimineata si seara, capsule cu argila, spalaturi cu ceaiuri de tot felul si si baut, pana a ajuns sa mi se faca greata numai cand aud de capsule cu argila sau apa de argila/ceaiuri de brusture/trei frati patati, etc

| Peridava a răspuns (pentru AutumnDay):

Daca intr-adevar ai incercat totul si nimic nu si-a facut efectul, inseamna ca este o chestiune hormonala. Mergi la un endocrinolog. Spui ca ai fost la medic. Presupun ca la dermatolog. Mergi la endocrinologie.

| caramela a răspuns (pentru AutumnDay):

Poate daca ai cauta un alt dermatolog...

| AutumnDay explică (pentru caramela):

La ultimii doi la care am fost, mi-au dat ceva superficial, gen gel de curatare si o crema de fata. Halal.
Maine voi merge la endocrinolog.

| caramela a răspuns (pentru AutumnDay):

Poate ai mai mult noroc, Doamne ajuta!
O seara bunahappy

| Peridava a răspuns:

Nu mai minca nimic gras. Si foloseste sapunul, nu creme. Antibioticele nu ajuta.

| AutumnDay explică (pentru Peridava):

Nu am spus ca mananc gras. Pentru ca nici nu e asa. Incerc sa mananc cat se poate de sanatos. Si la mine una, nu am observat modificari in functie de alimentatia avuta. Daca manacam ciocolata nu imi ieseau mai multe cosuri. La fel si cu laptele si alte alimente asa-numite,, interzise" sau presupuse ca ar cauza acnee.
Sapunul nu te scapa de acnee.

| Peridava a răspuns (pentru AutumnDay):

Sapunul degreseaza tenul gras. Si, vei scapa!

| AutumnDay explică (pentru Peridava):

Am acnee de 7-8 ani, timp in care am incercat cam ce s-a putut. Inclusiv a nu folosi nimic pe fata si a ma spala cu mult laudatul de unii dermatologi chiar - Protex+alte sapunuri antiacneice. As fi descoperit in acesti ani daca intr-adevar curata acneea. Si crede-ma, nu o face. A degresa tenul e cu totul altceva. Inseamna doar a curata bine, a elimina pelicula de grasime/sebum de la suprafata pielii si mai ales, a usca teribil tenul.
E ca si cum mi-ati spune ca sapunul sau crema de galbenele ma va scapa de acnee.

| DulceLup a răspuns (pentru AutumnDay):

Sunt multi factori care iti mentin acneea. Printre acestia se numara urmatoarele: praful din incapere ( acasa, scoala, supermarket), lenjeria de pe pat (uneori poate fi sa zicem asa,,, ' incompatibila' cu pielea ta, asa ca incearca sa schimbi, inclusiv perna), acele tratamente care uneori au reactii adverse (cand aveam 15 ani, bunica mi-a comandat la un laborator de farmacie o crema de fata tot impotriva acneei; dupa 2 zile de utilizare, aratam de parca am scapat dintr-un incendiu).
Deci, pe scurt:
-incearca o lenjerie de pat noua, perna noua, plapuma noua;
-spala-te pe fata cu apa
-daca folosesti sapun, nu folosi in exces, dar ai grija sa aiba PH neutru.
-ai grija la praf si alte... chestii din aer care poate contribui la mentinerea acneei.