| Gaitan_Laur_1975 a întrebat:

Am acht o Masea cariata mai mult de jumatate si care se clatina Caria ajunsese pana la nerv si la radacina mi s-a facut o rafiografie si mi s-a spus ca nu mai are ce sa salveze si ca trebuie scoasa am apelat la doi stomatologi. Am refuzat in prima instanta dar pentru ca mi s-a aplicat numai o plomba temporara alt tratament fiind contraindicat ( sunt gravida in 35 ssaptamani) si deja am suferit toata sarcina fara pastile de frica sa nu risc sanatatea bebelusului. Apoi acea plomba mi-a cazut a vrut sa mai faca din Nou acelasi Tratament dar pentru ca in trecut am lasat tot asa un dinte cu plomba temparara cazuta am facut abces in gingie si am fost operata de chirurg Buco maxilo faciala. Am ales pana la urma sa nu risc si sa Ma astept la alt abces. Am spus decat cu plomba temporara care cade atunci sa o scoata. Se clatina foarte tare si jumatate era cariata cand a scos-o iesea puroi. Acum Ma uit la masea si vad ca radacinile sunt bune si ramase doar jumatate din masea cariata totusi pana la radacina. Regret enorm acum nu stiu daca trebuia totusi sa merg la 2 3 zile sa o plombez provizoriu si Ma gandesc si la riscul de infectie. Pentru viitor vreau in sfat. Am procedat ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| zăGhost a răspuns:

Nu inteleg ceva... ai scos-o complet? Din ce spui reiese ca se misca... iar un dinte care se misca la un moment dat tot va cadea, deci e cam totuna ca il scoti atunci sau ca astepti sa cada singur. Asta daca am inteles bine.