| ancutzika27 a întrebat:

Am adormit la soare si acum am arsuri solare pe tot spatele.Stie cineva un remediu rapid? Va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zepssy a răspuns:

Cauta un gel care sa contina aloe vera(pentru hidratare) sau lidocaina(pentru incetarea durerii). Foarte important, nu folosi o crema uleioasa care contine multa glicerina. Asemenea creme retin caldura in interiorul pielii si pot cauza infectii. Foloseste un gel care sa fie apos si care sa fie repede absorbit de piele.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Comprese îmbibate cu spirt puse pe zonele afectate și ținute/repetate până cedează senzația de usturime, apoi cremă de corp foarte grasă care are rol de hidratare (uleiul de măsline te poate ajuta).
Pa, pa.

| fabiola a răspuns:

Iaurtul,apa termala si apoi ulei de galbenele si sunatoare!

| FunKyPunKyGirl a răspuns:

Date cu iaurt si lasa sa intre in piele...e foarte eficient crede-ma

| danyceltare a răspuns:

Smantana.Vorbesc serios.

| Horia_8139 a răspuns:

Crema de la garnier pentru hidratare.eu m-am ars si nici nu a trebuit sa ma decojesc.mi-a trecut in vreo 12 ore.

| SkyZ0 a răspuns:

Am patit si eu cand am fost la mare si am cumparat o crema cu aloe vera si a functionat in 3 zile am fost ca nou FUnda?:X

| Radu1 a răspuns:

Date cu iaurt

| ynnaynna61 a răspuns:

Te dai cu iaurt simplu si dupa 2 ore te duci si faci un dusi cu apa calaie imi dai fundita?