| alex3g28b a întrebat:

Am aflat de curând ca am stafilococ auriu, vreau sa știu dacă acesta se transmite prin contact sexual și dacă cei de la școală de politie pot vedea dacă prietenul meu are și el infecția atunci când are medicalul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, prietenul tau poate fi infectat si da, cei de la scoala de politie pot afla usor ce infectie are, prin analizele medicale obligatorii, unde va iesii pozitiv.
Vestea buna este ca se poate trata, dar va trebuii sa stati cuminti pana va vindecati complet, ca va puteti reinfecta unul de la celalalt, daca sunteti in tratament si nu complet vindecati.

https://www.reginamaria.ro/......cus-aureus

https://www.drmax.ro/articole/stafilococ-auriu-cauze-simptome-tratament

| carevaescu a răspuns:

Se transmite prin atingere.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Pai logic ca o sa vada ca la medical te dezbraca nud complet, deci mda.i-ai cam *** cariera laughing bafta daca eram in locul lui cred ca te luam la box sa stiu ca din cauza uneia mi-am pierdut cariera pe care am vrut-o toata viata.

| alex3g28b explică (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

El nu are nimic pe corp, nu vreau sa apară la analizele din sânge ceea ce nu prea cred deoarece nu am infecția în sânge sau în alta parte