| anonim_4396 a întrebat:

Am alunite pe fata si cateva pe corp... cum as putea sa scap de ele? Ma duc si mi le scoate la spital prin operatie, ce trebuie sa fac eu? Costa ceva daca mi le scoate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Honeybunch a răspuns:

Si eu am alunite! Eu m-am interesat la doctor si mi-a spus ca ar putea sa le scoata, dar riscul de a face cancer e mare. M-a sfatuit sa le las asa. Si inca cevahappy. Atata timp cat ai alunite pe fata si nu iti plac, incearca sa le acoperi cu fond de ten, sau pudra. Si cel mai important, cand te expui la soare foloseste mereu o crema protectoare(factor de protectie 30+) pentru a evita alte probleme de sanatate. Mi-a facut placere sa te ajut! Bafta si ai grija.

7 răspunsuri:
| Catalin_8375 a răspuns:

Trebuie sa te duci la spital sa ti le scoata prin laser si da, costa ceva baniwinking mult noroc!

| Honeybunch a răspuns:

Ma bucur ca te-am ajutathappy Bafta si merci de funda!

| missGirlDeea a răspuns:

Mie mi-au esit alunite in urma unei alergii. Cind eram micuta am avut alergie( bubite pe tot corpul) am fost la medic si mi-am tratat alergia dar in locul lor mi-au aparut alunite m-am dus la medic si medicul a spus ca nu sint periculoase dar daca vreau sa mi le scot trebuie operatie dupa care ramin urme ca au fost alunice.

| kzn00b a răspuns:

Stiu daca doctorii scot alunitele chiar nu e nici un risc de cancer pentru ca "unele" alunite se modifica asa daca le mai scot ce cancer o sa mai fac?laughing

| ƤƖƝƘ a răspuns:

Da se pot scoate cu un laser dar o sa ramana o adancitura acolo vreo 2 ani si normal ca asta costa nu stiu cat. da ce credeai cai gratis laughing?

| Andreea_9709 a răspuns:

Alunitele, banuiesc ca ti.au iesit foarte multe de la soare [mie asa mi s.a intamplat], am fost la dermatolog si a spus sa le las asa, eventual sa le acopar cu fond de ten, si cand e soare sa port o palarie ceva, sa imi acopere fata:*:*:*
Si eu te sfatuiesc la fel, lasa, le asa, cine te place, te place cu sau fara alunite:*:*