| maryusyk1705 a întrebat:

Am ameteli de vreo 2 saptamani, si dureri de cap, ce poate fi?
funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DataScience a răspuns:

Doctorul nu te ajuta cu nimic...sau iti face mai rau prescriindu-ti pastile!
1)esti slab ca pu^@..adica ca si mine si nu mananci cel putin un fruct sau o leguma pe zi(daca treci peste o zi fara sa mananci, ai belit sarmaua..nu se observa pana nu incep simptomele. ..adica corpul slabeste slabeste pana nu mai are nici un miligram de vitamine si dupa aia incepe sa te avertizeze prin dureri de cap, ameteli, greturi, varsaturi..etc.)
2)nu faci sport. ceea ce implica o scadere a tensiunii arteriale, respectiv si a oxigenarii sangelui! fai acolo niste exercitii de intindere si de miscare a mainilor..picioarelor..capului daca nu poti sa te duci afara sa alergi(sau tie rusine..sau mai stiu eu ce)..macar vreo 30 de minute pe zi si tot e ceva
3)nu dormi cel putin 9 ore si un sfert pe zi. Daca te stresezi sau faci efort intelectual sau fizic in fiecare zi... fara sa dormi cat am zis...e posibil ca corpul sa te avertizeze prin simptomele alea care le-ai zis.Altfel ai nevoie de minim 7-8 ore pe zi de somn.Incearca sa dormi timp de 3 zile cate 9 ore pe zi..si cel mai important e sa adormi la aceeasi ora..altfel ai facut o pu^@!
4)de obicei se asociaza cu o lipsa de calciu in primul rand, apoi magneziu, apoi complexul de B-uri. Daca te masturbezi ca nesatulul des ai nevoie de suplimente tati!
5)nu bea alcool, nu fuma, fara droguri, fara incaperi neaerisite si nu mai sta ca bufnita in fata calculatorului mai mult de 4 ore pe zi.Sunt convins ca au fost zile in care ai stat mai mult! Incearca asta macar pentru 2-3 zile(timp in care nu il pierzi uitandu-te pe pereti si mai bine dormi sau faci sport)
6)stres..nu te mai stresa decat cu strictul necesar(adica incearca pentru o zi-doua sa iti faci doar temele daca esti la scoala..sau sa te duci la servici si cand vii acasa nu te mai ocupa de altceva sau altcineva.du-te prin parc si stai pe o banca. ofera o floare la o necunoscuta de pe strada...du-te la un muzeu sau la zoo(pariez ca nu ai mai facut asta de mult)
Ai nevoie de relxare si important sa iesi macar pentru o zi din rutina(la asta folosea sfatul cu zoo daca te intrebai de ce laughing )
7)Ultimul sfat. nu lua pastile de calmare(niciun calmant de orice fel pentru ca dupa efect te va durea mai rau capul daca nu tratezi normal)
Fa-ti un suc de fructe. ajuta extrem de mult.ia 3 portocale de la magazin, bea sucul(vitamina C face mari minuni in cazurile de genul tau)-uitasem sa o mentionez la punctul 4)
Daca iti e lene sa faci tu suc..cumpara un Teddy..are 50% fruct. oricum mai mult decat 4% din alte sucuri si contine multa vitamina A si C.
Daca vrei sa imi spui mai multe de corpul tau. daca esti slab gras sau ce alte afectiuni mai ai, fi liber sa dai o replica..iti raspund cand pot!
Sanatate!

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu astepta miracole pe site, cum poti suporta durerea atata vreme? nu ai acces la medic? du-te frate la medic nu ezita, analize ai facut? crezi ca strica daca ceri sa faci un set de analize?
O seara buna si multa sanatatehappy

| mona a răspuns:

Dupa 2 saptamani de dureri de cap si ameteli ar trebui sa mergi la medic, nu lasa lucrurile sa se agraveze cand se pot trata la timp

| Azre a răspuns:

Hipertensiune arterială vezi un cardiolog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Pot fi sute de cauze care să determine aşa ceva.
Fă nişte analize şi consultă totuşi un medic, posibil să ai carenţe de vitamine în organism, poate să-ţi joace feste tensiunea arterială, mergi la medic pentru mai multe investigaţii.
Multă sănătate!
Te pup!

| AlbaAura a răspuns:

Pot sa fie o multime de cauze. Fara un consult medical si niste analize nu se stie motivul exact.Nu poti sa te iei dupa presupuneri si la ce-ti ajuta ca ne dam cu parerea.Ba ca-i tensiunea arteriala marita,sinuzita, anemie, probleme cu ochii, nevralgie, etc.Fa-ti un consult medical si o sa vezi despre ce-i vorba.Numai bine si insanatosire grabnica!

| andipd a răspuns:

Orice ar fi sigur este serios! Du-te la doctor.winking

| prisacarul56 a răspuns:

Nu mai pierde vremea cu intrebarile, fuguta urgent la doctor spre binele tau.Sanatate,Doamne ajuta!