| JackandJohnny a întrebat:

Am aproape 16 ani si 1.66 inaltime, dar in ultimul an nu am mai crescut. ce pot face? trebuie sa ajung la 1.70 ca sa intru la academia de politie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Înot,volei,baschet iar cel mai simplu sunt tracţiunile la bară! Cu cât mai mute cu atât mai bine.Baftă multă!

| Cosminovici18 a răspuns:

Cel mai recomandat lucru este sa te apuci de un sport Baschet sau Inot! Dar inainte de asta poti consulta un medic pentru mai multe sfaturi!

| Q69 a răspuns:

Inotul este cel mai bun

| dracu14 a răspuns:

Orice sport ai face e degeaba, daca s-au inchis cartilajele de crestere poti sa spui la revedere academie...

| Empathizer a răspuns:

Ai nevoie de evaluarea vârstei osoase, ca să se vadă dacă s-au închis sau nu catilajele de creştere ale oaselor lungi. Consultă un endocrinolog pentru asta. Si nu trage aiurea de fiare la sală, că ţi se poate opri creşterea în înălţime. Ţie îţi trebuie exerciţii de elongaţie, nu de alt tip. Mergi la un cabinet de kinetoterapie, ca sa afli ce exerciţii sunt potrivite pentru tine.

| Wehes a răspuns:

Joaca Baschet. Dar mai exact fa sport pentru ca sportul de dezvolta.