| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit că dacă iei acid folic te ajută să rămâi însărcinată. Este adevărat? Cât timp trebuie sa iau acid folic până pot rămâne însărcinată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Ai auzit prost laughing este o vitamina din grupul B urilor si atat.
Rolurile acidului folic
acidul folic este implicat in sinteza aminoacizilor (componentii de baza ai proteinelor);
alaturi de vitamina B12 participa la sinteza hemului, structura proteica din hemoglobina care asigura transportul normal al oxigenului in organism;
are rol indispensabil in prevenirea unor malformatii congenitale neurologice si cardiace;
contribuie la ameliorarea declinului memoriei la persoanele varstnice;
are o posibila contributie la scaderea riscului de boli cardiovasculare.

| darrio2007 a răspuns:

Unde ai auzit? La crainicul din gară? Nu are nici o treaba cu insarcinatul.

| Andreeush a răspuns:

Nu-i adevărat.