| Zanatha a întrebat:

Buna ziua ce acid folic de cate mg trebuie sa iau pentru a rămâne însărcinată?

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nici un gram! Ca să rămâi însărcinată mergeți la un ginecolog pentru analize medicale complete și stabilirea unei scheme de tratament medical!
Acidul folic e o vitamină din grupa B-urilor, care se știe se dau pentru probleme neurologice sau deficit de vitamine.
Dar, se dă doar pe bază de analize medicale și recomandarea medicului!
Pentru o sarcină ușoară și sănătate a fătului numai pe baza prescripției medicului ginecolog se iau vitamine și tratament!
Altfel puteți avea probleme cu dezvoltarea fătului!
Succes și sănătate!

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru a ramane insarcinata trebuie sa faci sex neprotejat in perioada fertila!
Abia dupa ce ai ramas insarcinata, poti sa iei acid folic, dar asta iti va spune medicul care te va inregsitra cu sarcina, ce si cum trebuie sa iei.