| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca diclofenacul creste riscul de stop cardiac cu 51%. Este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Unde ai auzit? diclofenac cred ca te referi la pastile nu la unguent happy
Daca ar exista un medicament care sa fie adresat tuturor si sa creasca intr-o masura atat de mare riscul de a face stop cardiac o persona, sigur acel medicament ar fi retras de pe piata.
Deci din punctul meu de vedere sunt doar zvonuri, pe de alta parte persoanele cu probleme cardiace oricum pot face stop cardiac cu sau fara medicamente, de aceea cei care au probleme cardiace sunt obligati sa ia si tratament pentru afectiunea de care sufera.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa este.
Atata diclofenacul cat si ibuprofenul, sunt avertizate cu risc masiv de stop cardiac.

| Donsavas a răspuns:

La cei care au probleme, da