| Joker3134 a întrebat:

De la ce se face stop cardiac? Si e adevarat ca daca faci, in secunda 2 esti mort?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stop cardiac se face ori din cauza opririi comenzilor de contractare emise de creier, ori din cauza blocarii mecanice ale muschiurilor inimii.

Nu e adevarat ca mori in secunda a 2-a. Creierul rezista fara oxigenare (circulatie sanguina) pana la 5-6 minute, dar dupa 3 minute intervine o deteriorare ireversibila.

In intervalul de 3 minute dupa stopul cardiac sunt sanse mari de resuscitare prin masaj cardiac combinat cu respiratie artificiala (chiar si "gura la gura") sau prin defribrilare (aplicand soc electric controlat pe pieptul "mortului" (pacientului bolnav).

| sierra1 a răspuns:

Stop cardiac - dată de fibrilatie ventriculara (tulburare maligna de ritm caracterizata prin dezorganizarea totala a activitatii electrice a inimii) consecinta fiind oprirea contractiilor inimii

n secunda 2 esti mort?
NU - Interventia prin manevre de resuscitare cardiopulmonara, reprezentate de compresii toracice externe (masaj cardiac) si respiratie artificiala, precum si defibrilarea precoce – aplicarea unui soc electric cat mai aproape de momentul instalarii acestei tulburari catastrofale de ritm, ar putea restaura ritmul normal al inimii si conduce la reluarea functiilor vitale

| relian a răspuns:

De regula nu mori la primul infarct, dar la al doilea asa unu dupa altul deja mori in secunda 1 laughing.
Din ce am auzit,observat etc,ai un prim infarct, pe care il poti simti mai tare sau mai usor, imediat trebuie sa, nu stiu exact ce trebuie sa faci, suni la salvare, si speri sa nu vina al 2 lea vallaughing.
De la ce poti face? Cauzele sunt mai multe, dar de regula cauza cea mai generala sa-i zicem asa o prezinta vasele de sange, colmatarea lor.Pe vasele de sange,artere,vene etc au loc depuneri,astfel ca vasu respectiv se ingusteaza in ce priveste trecerea sangelui. Poat aparea cheaguri de sange care merg si pot bloca vasele,astfel incat inima nu mai are unde pompa,ea fiind un muschi,fara hrana si oxigen,pentru ca si ea se iriga singura cu sange,deci muschiu moare,se necrozeaza cum zic medici,adica rugineste cum zic eu,se inegreste zii cum vrei tu laughing.
Alta cauza poate fi de natura fizica,anumite componenete alea inimi defecte sau cum sa le zic bolnave,cum ar fi valvele,sau mai stiu si eu ce alte chestii de genul asta, care la fel pot duce la formarea de cheaguri de sange, apoi blocarea vaselor de sange si infarct.

Cum am spus la primul poti trece peste, dar daca mai urmeaza inca altul, stiu si eu dupa cateva minute sau chiar ore ala esti, asta daca esti cumva singur.Deci la primul simptom care este o durere puternica in piept si ai supravietuit,chemi salvarea imediat,stai cumva la racoare,desi nu te ajuta cine stie ce dar e bine, daca mai stai si in cald ala esti.
Alta cau, za estne consumarea unor substante din astnea otravuri, sau droguri, oricum substante care sa afecteze atat sangele cat si ritmul cardiac, pot duce tot la infarct.

Insa cauza cea mai frecventa este aia legata de vasele de sange. Daca ai vazut o teava de apa asa in timp la interior daca ai taia si te uiti are depuneri de calcar de mai stiu eu ce smac laughing care face ca interiorul sa se micsoreze ca volum.La fel se intampla si la unii oamenii.De aia daca ai auzit zic oamenii de colesterol,grasimile alea ce se depun de vasele de sange,de aia cei cu colesterol mare sunt prdispusi la chestia asta ce intrebi tu.

Eu am cunoscut cateva cazuri, plus ce am auzit alte cateva cazuri la care oamenii au rezistat primului atac, iar in cazul in care a survenit un al doilea atac, fara ca persoana sa mearga la spital, atunci la revedere.
Inima daca necrozeaza ala esti, mori cum ai zis si tu in secunda 2.Necrozare adica moartea tesutului, a muschiului inimii.
De la cafele daca bei cafea foarte tare si multa cum spui asa in interval de o ora doua, desigur cofeina poate crea dificultati, modificare alea ritmului inimii.Cel mai bine este sa consulti un medic, ala iti poate spune si de ce in cazul unor substante, cum este si asta cu cafeaua.De la cola nu patesti nimic, poti bea si 5 litri laughing.Nu stiu exact cum actineaza aceste substante, dar banui ca face ca inima sa bata mai rapid, desi si daca faci sex bate si mai tare laughing dublu chiar si din cate am auzit na murit nimeni facand sex, poate doar daca ai ceva probleme fizice sau cum am spus cu vasele de sange.Deci de substantele astea exact ce fac si cum fac nu stiu, pot afla dar mi-e lene laughing
Daca vrei sa te feresti, atunci sa nu te ingrasi, asta duce la ce am spus la vasele alea care se obtureaza.Nu fa efort in caldura excesiva, nu consuma substante gen cafea 30 de cafele la juma de ora laughing sau mai stiu eu ce alte substante interzise, adica care nu le gasesti la vanzare in magazine.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Faci stop cardiac de la inima si sucombezi mortal, prin deces

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Joker3134):

Ai de la sierra1 cel mai competent raspuns: tine, "in muscii preotului", un pitic-mic-negru langa tine, ca sa-ti faca respiratie artificiala si masaj cardiac.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Qwerty213 ti-a dat un raspuns super competent! Eu iti dau un pont; dar sa nu-l spui lui sierra: chiar si in secunda 17 tusesti cu toata puterea si astfel se reia pulsatiile inimii. Ca doar nu esti permanant conectat la aparate si cu o asistenta la coada ta.winking