| Amely21 a întrebat:

Am auzit că oțetul de mere e foarte bun de adăugat în apă când imi spăl picioarele. Este adevarat? Și celelalte tipuri de oțet sunt la fel de bune? Pentru ce e bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E bun in unele mancaruri.
Pentru picioare este buna solutia apoasa de salicil + bicarbonat de sodiu (impotriva ciupercilor).

| Naavin a răspuns:

Otetul de mere e foarte bun la multe probleme: exfoliere delicata, acnee, hiperpigmentare, ciuperci si micoze, intepaturi de insecte.

Diferenta dintre oteturi e ca otetul de mere are mai multi antioxidanti.
"Apple cidre vinnegar" in engleza e otet din cidru de mere si e bine sa fie nefiltrat, cat mai natural pentru a avea cat mai multe ingrediente active, precum acizii: otetul e acid.

Sper ca te-am ajutat!
O zi frumoasa!

| Razvan342 a răspuns:

Da oțetul de mere, dar si bicarbonatul este bun pentru bacterile de pe piciore sa nu mai miroasă