| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca supa de varza slabeste pana la 5 kg de saptamana dar apare efectu jojo... ce e efectu jojo

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mara_1046 a răspuns:

Acelasi lucru ca si efectul bumerang, il arunci dar tot la tine revine. Slabesti 5 kg, apoi, dupa ce inchei dieta, le vei pune inapoi. Trebuie sa iti adaptezi corpul la o dieta bazata pe vitamine si minerale asa incat un astfel de efect sa nu aiba nici o sansa asupra siluetei tale. Bafta!

| miumiu a răspuns:

JoJo-este acel efect cand chilogramele date rapid jos, prin infometare sau alta metoda, revin la fel de repede(uneori mai multe).

| rocsette a răspuns:

Efectul jojo - revenirea kilogramelor pe care leai dat jos.

| madleine a răspuns:

Probabil ai mai auzit de persoane care au tinut o cura de slabire drastica, dupa care au revenit la greutatea initiala ori s-au ingrasat mai tare dupa aceea.Alternarea unor perioade de pierdere in greutate, cu unele de recuperare a kilogramelor, din cauza dietelor gresite este efectul eu-eu (asa stiu eu ca se scrie, dar are mai putina importanta).
Dieta cu supa de varza si altele de genu, gasite prin reviste sunt nerealiste. Daca iti alegi o leguma pe care o fierbi in apa si mananci din supa aceea o saptamana, este normal sa slabesti, pentru ca organismul tau nu mai primeste vitaminele, lipidele, etc de care are nevoie. Te infometezi si te imbolnavesti.
Pentru a slabi trebuie sa-ti schimbi stilul de viata si sa urmezi o serie de reguli simple:
- fara dulciuri
- fara prajeli
- cartofi sau orez foarte rar
- fara sucuri acidulate sau neacidulate. Apa plata (da, cu lamaie daca vrei sa fie mai aromata) si ceaiuri naturale, nu solubile.
- 3 mese regulate si poate 2 gustari intre mese. Distantele intre mese/gustari sa nu fie mai mici de 2 ore, nici mai mari de 4 ore.
- lichide multe.
- sportul te mentine in forma, insa nu vei slabi doar cu sport si fara o dieta corespunzatoare
-documenteaza-te din carti si/sau site-uri de nutritie specializate, nu din reviste.
In timp, vei sti cand e ok sa mai faci exceptii, insa fara a le transforma in obisnuinte.