| CatalinahoneyX a întrebat:

Am auzit ca te poti ingrasa cu ajutorul oualor de prepelita. Este adevarat? Daca da cum as putea urma acest,, tratament'? Am 15 ani, fara cateva zile si o inaltima de 1.70. Cam cate ar trebui sa iau pe zi, sau pe luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

Ai auzit prost.
Dacă vrei să te îngrași trebuie să consumi mai multe calorii decât consumi. Încearcă să te folosești de un program gen myfitnesspal ca să vezi exact care ar fi numărul ăla.
Eu îți sugerez să consumi multe alimente sănătoase care sunt destul de dense în calorii: smoothie-uri din fructe, unt de arahide, nuci, migdale, arahide, nuci caju, miere de albine, avocado, banane, cereale, fulgi de porumb, ulei de măsline și mulți carbohidrați(orez, cartofi, paste). E important să ai din toate categoriile de mâncare(carne, pește, lactate, cereale, fructe și legume).
Nu te repezi la junk food că nu te ajută, ci mai degrabă încearcă să reduci "mâncarea" de acest tip. Te-ar ajuta să faci și niște sport, îți mai crește apetitul. Încearcă să ai minim 6 mese pe zi(3 principale și 3 gustări). Mult succes!

2 răspunsuri:
| RadioactiveUranium a răspuns:

Ai auzit prost.Ca sa te ingrasi trebuie sa mananci diverse alimente, dense si bogate in calorii.Dar pana cand ne ingrasam? Pana suntem la greutatea normala.Cum stim ca suntem la greutatea normala? Eu imi calculez IMC-ul cu ajutorul acestui calculator https://calculator-imt.com/ro-md/imc_copii.pl.Introduci inaltimea in cm, greutatea, sexul si varsta si el iti va spune daca esti subponderal, ai o greutate normala sau esti supraponderal.

| AnaRadu a răspuns:

Nu. Ouale de prepelita nu te ingrasa asa cum crezi tu. Trebuie sa consumi peste 2.000 de calorii pe zi si astfel vei capata kilograme