| GabbyTPR a întrebat:

Bună dragilor! Am nevoie de ajutorul vostru. big grin
Ce meserii aş putea practica, dacă aş urma un liceu cu profilul filologie? Da fundă! big grin
P.S. Din câte am auzit...nu prea faci mare lucru dacă te duci la filologie. E adevărat?

Răspuns Câştigător
| Nymeria a răspuns:

Foarte adevarat, filologia e o ramura pe acre elevi o aleg ca sa scape de bacul la mate, dar nu prea iesi mare lucru de acolo, la sfarsitul liceului nu primesti nicio diploma, nu esti calificat in nimic, asa ca trebuie sa urmazi facultatea obligatoriu, daca vrei sa devi profesor, caci asta e cea mai aleasa meserie de filologihappy

| GabbyTPR explică (pentru Nymeria):

Îţi mulţumesc pentru răspuns!

| Nymeria a răspuns (pentru GabbyTPR):

Cu placerelaughing mersi pentru funda

| GabbyTPR explică (pentru Nymeria):

Cu plăcere. laughing

7 răspunsuri:
| SimpleButAffective241298 a răspuns:

Poti ajunge traducatoare sau profesoara... Cam atat cred, dar meseria de traducator chiar este una de viitor ...probabil

| mikyyy31232 a răspuns:

Nu este adevarat.filologia este cea mai importanta "ramura".

| GabbyTPR explică (pentru mikyyy31232):

Ok. O fi cea mai importantă ''ramură''. Dar, îmi spui şi mie, te rog, ce meserie aş putea avea în afară de profesor sau translator?

| mikyyy31232 a răspuns:

Mai...sa fie bineinteles.de oriunde poti ajunge ce vrei conteaza sa vrei. oricum poti deveni receptioner/a.la filologie oricum e foarte, foarte greu si trebuie sa inveti mult, multe teme. oricum recomand.si matematica nu e asa de grea, incat fug toti de ea.sincer.