| InsaneZor00 a întrebat:

Am auzit tot felul de lucruri despre visez, unii spun că avem 10 vise pe noapte. Unii nu își mai aduc aminte când au visat ultima dată, iar eu am/sau îmi aduc aminte cel puțin 3 vise pe noapte. De cele mai multe ori câte 5 vise. De multe ori visele mele nu au niciun sens, pot să visez că mă plimb și atât. Știe cineva ce înseamnă asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Visele fac parte din activitatea sub constientului de a procesa evenimentele anterioare, informafiile pe care le vezi, auzi, spui, faci in fiecare zi. Le proceseaza intr-un fel de "a vedea in viitor" (probabil datorita dorintei pentru precizie, cunoastere, dezvoltare sau ceva asemanator) sau de a vedea fiinte superioare si inferioare omului (ingeri, demoni si animale, de obicei datorita emotiilor intense) sau de a forma un fel de semnificatie datorita altor ganduri pe care le ai, si sunt relatate in vis într-o forma simpla.

De exemplu, as prelua ultima idee:
Daca ai visat doar ca te plimbi, probabil ai vazut in vis copaci, un rau sau un lac, pasari si alte animale, munti, etc, deci ar rezulta ca prin subconstient, cauti momente de pace, ganduri pasnice, sa fii linistit si fericit in fiecare zi.
Daca esti in oras unde treci prin multimi de oameni, auzi sunete de la trafic, vezi blocuri si alte elemente din urbanism, poate cauti sentimente de a te integra intr-o lume.
In cazuri rare, este posibil sa ai experienta in viata reala sa traiesti momentele exact cum au fost in vis, fiecare pas al tau, fiecare miscare al unui animalut, fiecare frunza, se intampla exact cum a fost in vis (se poate intampla peste cateva ore, zile, saptamani, chiar luni sau ani, deci nu are importanta cand, pentru ca exista posibilitatea de 50% să se intample, mai ales daca te cunosti pe tine ca persoana sa ti se intample astfel de visuri... de exemplu, mie mi s-a intamplat de multe ori).

P.S. nu pot sa spun mai multe, pentru ca nu stiu ce visuri ai, ce fel de persoana esti. Domeniul intrebarii face parte din psihologie, nu sunt cine-stie-ce cunoscator, dar sunt familiarizat cu cateva experiente personale, si de aici s-au dezvoltat altele.
P.S. ma omoara cand vad astfel de raspunsuri mediocre de la asemenea persoane, măcar daca dau un search pe google, si tot rezolva ceva.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa te relaxezi, ca visele de noapte sunt doar niste vise, neavand relevanta sau importanta.
Ocupa-ti timpul sa faci planuri pentru azi si zilele ce vor urma, ca "trecutul imaginar" din vise, oricum nu are nici o importanta, pentru nimeni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înseamnă ceea ce dorești tu să însemne.

| Brizbriz a răspuns:

Inseamna ca... esti pe duca, doar visezi nu?

| 1997onur a răspuns:

Bro eu pot zbura în vis-_ -