| Chocolate26 a întrebat:

vreau si eu multe pareri. ( accept si critici )
Visele.
...sunt momentele în care te desprinzi de realitate şi pluteşti undeva departe, pe alte meleaguri cu toate că toate scenele din vis par "cunoscute".
...pot fi frumoase sau urâte, sau să le spun rele? "vise rele"? există aşa ceva? habar n-am.
... oricum, visele se pot împlini sau nu. Nu sunt planuri de viitor, nu sunt amintiri, sunt doar scene, acţiune stocate în subconştientul tău şi se tot învârt şi amestecă şi nu au niciun sens. serios, uneori chiar nu au niciun sens.
...Visele nu sunt întotdeauna ceea ce par. Pot fi interpretate şi nu au mereu rezolvarea pe care crezi că o au.
...ar fi frumos ca unele vise să devină amintiri, dar asta ar presupune să ia întâi fiinţă. iar asta se întâmplă rar.
să te chinui să ţii minte un vis nu are rost. să-l scrii pe ceva, să-l reciteşti peste ceva vreme nu ar avea sens... dacă era cu adevărat important l-ai mai fi visat încă o dată.

Dar cine a spus că visele se înfiripă doar noaptea, în somn? Nu. poţi să visezi şi cu ochii deschişi. Trebuie însă să fii foarte atent.
Realitatea e ca un stâlp. Să visezi cu ochii deschişi e ca şi cum ai merge cu ochii închşi pe stradă. La un moment dat te vei lovi de un stâlp şi te vei trezi. E trist, ştiu.
Dar visele nu sunt interzise. Sunt, chiar, singura noastră scăpare când lumea asta se duce de râpă încetul cu încetul. Gri-ul predomină. Oamenii judecă numai în termenii "bun" şi "rău". Nimănui nu-i mai pasă. Toţi sunt prinşi de monotonie şi toţi sunt supăraţi. Scapi când închizi ochii şi începi să visezi. Poţi să visezi orice, să-ţi imaginezi orice, atât timp cât ştii să le ţii pentru tine şi atât timp cât nu te laşi capturat de mintea ta, devenind prizonier în propria armură.
E foarte important să ne păstrăm intactă capacitatea de a visa. Mulţi nu mai ştiu să viseze şi de-asta viaţa lor e atât de banală.

Visele mele sunt diferite. Visele mele încep tâmpit, se termină brusc, nu au logică şi nu le uit niciodată. Iar asta mă disperă! Visele mele apar rareori noaptea. Eu încep să visez cu ochii deschişi când sunt tristă. Când îmi doresc ca lucrurile să se fi întâmplat altfel.
Îmi doresc ca multe lucruri să se fi întâmplat altfel... dar nu trebuie să trăieşti cu regrete.
Deci doar visez.

2 răspunsuri:
| LaRiiuU a răspuns:

Foarte bune si frumoase cuvinte. Unii visez prea mult iar altii prea deloc. Ar fi bine o balanta intre eihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte frumos ceea ce ai scris..si asa este. oamenii (daca pot spune si asa) chiar nu mai au timp sa viseze ceva frumos.
Viata le este incarcata de stresul acesta cotidian si rareori mai dau importanta vreunui vis.
Dar eu cred ca tu visezi asa, vise banale, pentru ca te gandesti mereu la ele, le dai importanta prea mare...lasa-le sa fie libere ...si lasa-ti mintea ca seara cand adormi sa conceapa ceva frumos.