| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un perus mascul si femela de 8 ani. Femela a murit ieri sad.Voi credeți ca a trait prea putin? Cam cat este durata de viata a perusilor? Am lasat geamurile din camera deschise si usa s-a deschis de vreo 2-3 ori dupa care am inchis-o cu cheia. Oare din cauza curentului a murit? S-au din cauza mancarii?
Acum a ramas masculul dar nu vreau sa-i mai cumpar o noua pereche ca sa nu trec din nou prin toate astea. Oare masculul va muri de tristete? I-am cumparat un perus de jucarie mai demult? Sa-l pun in colivie? Cum pot face sa ramana sanatos?
Sunt foarte suparat din cauza mortii femelei? Ce pot face ca sa-mi treaca supararea? Fundita din tot sufletul!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| bogdan2091 a răspuns:

Si mie mi-a murit perurul femela in urma cu 2 ani, tot 8 ani a trait (7 ani si ceva, aproape 8) si la fel aveam grija de ea ii dadeam de mancare, apa era schimbata zilnic, uneori de mai multe ori pe zi, curat era la el mereu, ii dadeam si drumul sa zboare prin casa (desii nu prea zbura, se aseza undeva si acolo statea, era liber), si nu i-am cumparat nici un mascul, decat o oglinda in care se uita mereu (acum am unul, dar l-am cumparat separat pe acesta acum 2 ani si e mai nebun decat celalalt), si eu am plans mult dar mi-a trecut...ai mai intrebat tu daca e posibil sa moara de tristete, este, varul meu asa a patit, femela a murit electrocutata (deoarece a ros un cablu cat a fost libera) si masculul la cateva saptamani a murit si el, numai avea chef de nimic si a murit, nu trebuie neaparat sa cumperi alta femela insa tine-l cat mai distrat, iar daca inca are chef de joaca etc va fi totul ok big grin

| emi1 a răspuns:

Burk, durata maxima de viata a unui perus este de 11 ani. Probabil femela a muri din cauza unei raceli.Cea mai mica raceala pentru un papagal poate fi fatala. Celalalt papagal nu o sa iti moara daca il ingrijejti mai bine spre exemplu incearca sa introduci in apa vitamine sau dai ceai rece.Ca sa iti traca supararea incearca sa asculti muzica. Sper sa iti treaca.