| anonim_4396 a întrebat:

Femela mea perus a rămas singura după ce masculul a murit. Ea are 2 ani si jumatate.Sa iau un mascul de aceiași vârstă sau un pui de 6 luni? Daca iau pui poate forma o pereche?

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca vrei sa iei un alt mascul perus, tine cont de cateva sfaturi pe care orice crescator de perusi ti le-ar da: cumpara o noua colivie si tine baietelul in colivia lui, separat, o vreme. Pune coliviile una langa alta si ocupa-te de amandoi in mod egal, cu blandete, cu alint, ofera-le mancare de pe deget, astfel incat sa il inveti si pe baietel sa aiba incredere in tine. Nu il pune in aceeasi colivie cu fetita pana nu este adaptat la noua casa, te poti trezi ca nu il accepta si ca il bate. Cuplurile de perusi se formeaza pe viata si este posibil ca ea sa nu accepte alt perus. Asa ca este nevoie de rabdare si de doua colivii…

| anonim_4396 explică (pentru MihaiNicu23):

Pai si sa iau pui sau adult?

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un adult de varsta apropiata.