| anonim_4396 a întrebat:

Am avut zilele astea o acceleratie a batailor inimii si tensiune mare+alte simptome(corp slabit, senzatie de disconfort in zona pieptului, greata si altele). Mi am facut analizele si mi au iesit globulele rosii marite si lipsa de calciu. Am citit undeva ca rinichii au o functie de reglare a calciului si globulelor rosii. Azi noapte m-am trezit din cauza unei dureri usoare de rinichi si de atunci urinez mai des si am o senzatie permanentă de disconfort in zona rinichiilor. Am uitat sa mentionez ca am 16 ani si am crescut destul de brusc in ultima perioada.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Maria5001 a răspuns:

Ar trebui sa te consulți cu un medic. Sa ii spui simptomele și el îți va zice ce problema ai

| Bondarel99 a răspuns:

Nu mai citi pe net, mai rau te ingrozesti decat sa gasesti un raspuns.
Nu cred ca are treaba cu rinichii, cel mai probabil simptomele sunt de la lipsa de calciu asa ca mananca sanatos, nu mai manca prostii care nu au nicio valoare nutritiva.

| AdelinaC a răspuns:

Posibil sa ai o infectie urinara. Fa un sumar de urina cu urocultura si mergi cu rezultatele la medicul de familie.

| aimullah123 a răspuns:

Nu mai citii de pe net ca o sa gasesti tot felul de tampenii. Poti sa ai dureri de spate ca ai dormit ciudat sau cine stie de ce si tu crezi ca te dor rinichii. La 16 ani corpul tau e foarte rezistent. La ce ai tu o sa iti dea maxim niste viatmine si calciu si in cateva saptamani esti ca nou. Cat despre simptomele alea (palpitatii, cresterea tensiunii, senzatie de disconfort in piept, greata) apar si in anxietate dar poate nu ai, cine stie. Oricum de la anxietate nu patesti nimic, doar te sperii. Dar sper sa nu ai.
Deci nu mai citi de pe net. Asa citeam si eu pe net cand ma durea burta si scria ca sunt simptome de cancer si cand mi-am facut analize nu aveam nimic. Sau ca nu trebuie sa iei ginkgo biloba cu antidepresive, iar eu am luat un suplimente numit Acutil care are si ginkgo biloba cu un antidepresiv cipralex (evident ambele mi-au fost prescrie de medic nu am luat de capul meu) si nu mi-a facut nimic.
Deci nu mai citi pe internet si gandeste-te ca nu ai nimic pentru ca la 16 ani esti tanar si functionezi ca un tanc. Si sa nu uiti sa treci pe la medic sa iti dea vitamine si calciu. Bafta!