| anonim_4396 a întrebat:

Am baut energizant acum 4 ore si nu mai pot de somn, desi am dormit 8 ore azi noapte. Ciudat. I s-a mai intamplat cuiva? Am baut in ideea de a ma tine treaz. Cafea nu beau ca de la un timp nu mai are are niciun efect. Se intampla sa dorm si dupa ce beau cafea. Nu stiu ce sa ma mai fac, ce suplimente sa iau ca sa am mai multa energie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Loly a răspuns:

Da.Eu daca beau energizant sau cafea mi se face foarte somn.Nici eu nu inteleg de ce laughing normal ar fi sa iti dea energie dar la mine e invers laughing Si daca beau seara, cu 1-2 ore inainte sa ma pun la somn un 3 in 1, un capuccino, o cafea, sau orice de genul asta, dorm super bine. Ciudat, nu? laughing)

| Violleta2022 a răspuns:

Energizantul este ca si cum ai bea 20 de cafele, adica contine atat d emulta cofeina de iti vine sa sa-i pe pereti!
Mai multa energie poti sa ai cand esti cu adevarat fit, adica trebuie sa te pui la punct cu miscarea, sa incepi sa alergi 1 ora pe zi macar ca sa devii fit, sa mergi la o sala de sport, sau sa practici un sport si iti vei activa si antrena corpul sa fie in forma.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca crezi ca trebuie sa iei tot mai multe chestii ca sa faci un lucru pe care orice om il poate face natural (adica sa stai treaz) te inseli amarnic. Renunta la orice supliment si stimul, o sa ai o luna, doua de somnolenta dar dupa o sa-ti revi.

| Karla567 a răspuns:

Buna! Sa sti ca de multe ori se intampla ca, cafeaua sau chiar si energizantul sa isi faca invers efectul.