| Matei_Ionut_Marian_1991 a întrebat:

Am băut numai apa minerala carbogazoasa cam de 3-4 ani poate chiar mai mult și deocamdată nu am făcut pietre la rinichi. Și sper sa nici nu fac deci oare mai am vreo șansă să scap dacă ma opresc acum? Sau măcar sa știu când și la ce sa ma astept

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Visereale a răspuns:

Dar cine ti-a zis ca ai pietre la rinichi sau ca faci de la apa corbogazoasa?

| Matei_Ionut_Marian_1991 explică (pentru Visereale):

Eu din câte știu una dintre cauze ar putea fi apa minerala carbogazoasa și de-aia as vrea sa știu dacă renunț acum la ea mai am șanse sa nu fac pietre sau măcar sa nu le agravez cine știe poate vor apărea mai târziu

| Matei_Ionut_Marian_1991 explică (pentru Visereale):

Eu asa știu acum vreau sa știu dacă ma opresc acum am șanse sa scap sau sa numai se agraveze măcar... Mie frica sa nu se resimta mai târziu și sa am de suferit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde le scoateti ma.
Daca nu te dor rinichii, te pisi normal, de ce te-ai gandi la asa ceva?
Ai citit pe internet ceva tampenii, asa-i?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Minerale are si apa plata. Rinichii filtreaza tot ce trece prin sange. Deci si de la apa plata poti face pietre la rinichi. Strabunica mea (Era considerata "medicul" satului) spunea ca ceaiul de patrunjel (frunze si radacini sau separat) elimina pietrele si nisipul. E adevarat ca nu are un gust prea bun!