| DirviziuQ a întrebat:

Apa minerala poate provoca pietre la rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Apa minerala include apa carbogazoasa si apa plata(este tot o apa minerala prin continutul sau bogat in calciu ). Si, da, apa minerala poate favoriza aparitia calculilor( pietrelor) la rinichi.

| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu da.

| Lawliet14 a răspuns:

Cred ca exista ceaiuri, cauta pe net.

| universalu2011 a răspuns:

Pietrele la rinichi pe care le poate produce apa minerala sunt cele formate din oxalati de calciu, iar asta se intampla in cazul in care consumati o apa bogata in ioni de calciu. E bine de stiut ca pietrele din calciu se produc doar atunci cand in corp nu exista suficient magneziu, de asta e bine sa consumati o apa echilibrata, care contine in cantitati asemanatoare atat ioni de calciu cat si ioni de magneziu. Important de stiut, daca sunteti diagnosticati cu calculoza renala, iar calculii sunt formati din oxalati de calciu, aveti lipsa de magneziu, prezenta magneziului in cantitati suficiente, previne aparitia calculilor renali.