| bestfully a întrebat:

Care pot fi consecintele deshidratarii? Eu obisnuiesc sa beau foarte putina apa. De exemplu am zile in care beau doar 3 cani pe zi. Sau chiar 2. Dintotdeauna am baut putina apa. Sunt deshidradata pentru ca am pielea foarte uscata. In ultimele zile am o sete exagerata si beau mai multa apa, dar ma simt si rau. Am ameteli si sunt foarte slabita. Ma tem sa nu am diabet. Stiu ca am gresit foarte mult ca timp de 2 ani nu prea m-am hidratat si acum platesc consecintele. Deocamdata am o piele foarte uscata si o senzatia exagerata de sete. Dar pot avea si pietre la rinichi sau alte probleme, de exemplu diabet? Macar de acum o sa-mi propun sa beau mai multa apa, pentru ca stiu ca e foarte important.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti avea pietre la rinichi datorita deshidratarii cronice, dar nu este obligatoriu. Oricum, nu ele sunt cauza senzatiei de sete exagerata.
Cauza acesteia poate fi o forma de diabet (zaharat si insipid), dar numai daca si urinezi foarte mult.
mai poti avea, datorita aportului insuficient de apa, secretie inadecvata de hormon antidiuretic si atunci nu urinezi mult, dar bei mult si acumulezi apa in organism.
Oricum, aceasta schimbare brusca a obiceiurilor in materie de hidratare impune consult medical si o serie de analize.

| InoKo a răspuns:

Consecintele deshidratarii deja le vezi pe tine.Singura leai mentionat. Dar nu se opreste aici. Pina a ajunge intr-o stare grava, ai sa ajungi sa ai multe alte chinuri.De exemplu o sati scada emunitetul considerabil, o sa ai probleme cu capul, evident migrena, cefalee, sau ceva si mai grav.deasemenea o sa ai probleme cu singele, se va ingrosa si o sa se inchege si o sa circule greu prin organism si stim cu totii ce se intimpla pe urma. O sa mai ai probleme si cu bioritmurile, care in mod biologic trebuie sa se desfasoare normal, dar din lipsa de apa o sa aiba de suferit. O sa ai probleme si cu picioarele si cu membrele in general, cu pielea cum ai mentionat, su rinichii, cu stomacul, ficatul, pancreasul s.a.m.d.nu te sperii deocamdata. Dar iti dau un sfat:incepe sa bei apa de pe acum.sa eveti macar consecintele mici.Incepe cu cantitatea de 1l de apa pe zi, apoi maresteo treptat la 2l pe zi.Nu bea numai atunci cind tii sete, o sa faci mai rau.Bea apa cite 2, 3, 4 guri la fiecare citeva minute, chiar si cind nu tii sete, organismul trebuie alimentat mereu...Si bea apa filtrata ar fi de dorit.sau macar fiarta, sau daca e buna de la robinet, ia de la robinet. Team pupat. Sper ca ti-am fost de folos.pa,pa.

| SteauaNordului a răspuns:

Buna
este recomandat sa vezi un medic, cum spui tu consumul brusc de lichide poate fi de la un diabet
dar asta e deja partea tragica.
consecintele sa zicem ca le vezi pe pielea ta dar mai e o cauza: ne existand fluide se ingroasa sangele si astfel apare riscul de a se forma cheaguri. cheagurile daca iti bvlocheaza in drumul lor un vas de sange de pe creier, ai cam belit-o...
asta e cea mai grava consecinta
eu am zile in care nu beau apa deloc si ma simt bine sau zile in care as bea un ocean.
ametelile le ai din cauza surplusului de minerale care exista in apa.
daca ai fi avut o dieta echilibrata, corpul tau ar fi fost obisnuit cu mineralele din apa si nu ai fi avut ameteli.
uite un ex: daca beau apa de la chiuveta imi e bine, daca beau apa plata sau minerala ma apuca tremuratul si imi creste tensiunea foarte mult. e si asta o cauza
succes

| diana5 a răspuns:

Salut, sper ca asta iti va fi de ajutor. Si eu fac asta cam de 4 ani, dar nu am patit nimic, dar ca sa fiu sincera nu am nici ameteli. Sugerarea mea e sa vorbesti cu cineva care te intelege, dar da ca nu vrei sa faci asta, vorbeste cu un specialist, acesta te va ajuta in dilema ta. Iti urez mult succes!
Funda?
Daca vrei.

| msa4u a răspuns:

Ce stiu eu este ca dehidratarea duce cel mai probabil si prima data la dureri de cap. Nu sunt medic, si nici nu studiez medicina, dar e clar ca suntem facuti din muulta apa si avem nevoie, prin urmare, de multa hidratare... Succes la consumat apa potabila big grin