| lexu32 a întrebat:

Am buza inferioara crapata foarte rau din cauza frigului. A crapat foarte tare, pana in carne si cate-o data curge sange. Ce tratament as putea sa iau? Dau funda celui care ma ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laryyy97 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema.Eu am folosit cema de galbenele, se gaseste la orice farmacie si este foarte ieftina dar hidrateaza intens pielea.o foloseam de fiecare data cand simteam ca e nevoie si daca o folosesti, pielea se va hidrata si se va repara! Mie mi-a trecut in vreo 5 zile...incearca si tu! bafta big grin

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Foloseste un unguent sau un balsam de buze permanent, pe durata frigului. Uite si cateva remedii naturiste pentru tratarea buzelor crapate http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-buze-crapate

| Stefan89 a răspuns:

Dai cu strugurel ceva, orice uleios ajuta sa mentina pielea mai moale si te fereste de durerea aceea cand se crapa rana in curs de vindecare

| Romelya314 a răspuns:

Un balsam de buze bun (la mine a functionat strugurel de ala ieftin cu 2-3 lei sau nivea de la farmacie), dar te dai cu el din ora in ora sau de cate ori simti senzatia de usturime ca sa fie buzele mereu protejate. Daca e crapata foarte tare poti sa pui acasa tetraciclina (tot din farmacie) care vindeca f repede orice.
Conteaza foarte mult sa fi hidratata f bine, multa apa si fructebig grin