| Numele384637 a întrebat:

Am calcat intr-o sarma ghimpată ruginită și a intrat cam 1 cm, trebuie sa fac antitetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| devilshelp a răspuns:

E mai bine sa fii sigur decat sa risti. Du-te la un spital sa ti-l faca pentru ca nu stii niciodata

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa faci urgent antitetanos, pentru ca-i ruginita si sigur vei avea probleme mari dupa aceea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Andreeush a răspuns:

Ar fi bine să îți faci acel vaccin.

| Bizon95 a răspuns:

DA
chiar daca sarma nu era ruginita ci tinuta in casa TOT merita sa faci anti-tetanos!
paza buna trece primejdia rea, iar din tetanos MORI... PUNCT!

| RoCkKiD a răspuns:

Daca sarma era in pamant cam 100% da. Oricum ar fi trebuie sa mergi la un consult medical de urgenta. Tetanosul este genul de chestie care te omoara.

| Numele384637 explică (pentru RoCkKiD):

Da e foarte putin dabia a intrat in piele.

| UpSideDownSix a răspuns:

Am călcat și eu intr-un cui ruginit acum câțiva ani și a intrat tot cam 1 cm. Eu nu am făcut nimic din cauz că eram mic și nu mă interesa și am fost foarte norocos că nu am pățit nimic. Îți recomand să su fi neglijent cum am fost eu, în cel mai rău caz se infectiază și o să trebuiască să ți-l amputezi.