| anonim_4396 a întrebat:

Am cerut de la medicul de familie o trimitere pentru niste analize la plamani si nu a vreut sa-mi dea, fiindca nu am simptome. oare chiar trebuie sa astept sa am simptome pentru o trimitere?
Mentionez ca sunt platitoare de C. A. S!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, trebuie sa ai simptome si medicul de familie trebuie sa considere ca e nevoie de un consult de specialitate si de analize suplimentare. Asta intra in asigurarea de sanatate pe care o platesti. Analize si consulturi fara motiv doar "ca sa stai tu linistita" trebuie sa platesti. Crede-ma sunt mii de oameni care si-ar face tot felul de analize scumpe si nenecesare numai fiindca sunt ipohondri. Pentru acestia, casa de asigurare investeste in tratament psihiatric, nu in RMN-uri si tomografe.
Iar Alessa, daca tu crezi ca trebuie sa dai spaga ca sa faci niste analize invazive si periculoase fara sa ai nevoie, atunci e ceva in neregula cu felul tau de a gandi. Analizele la plamani includ obligatoriu o investigatie imagistica cu radiatii X (radiografie sau tomograf). Acestea au reactii adverse si nu se fac doar fiindca te taie capul. Daca te-as trimite sa te iradiezi fiindca asa ma taie pe mine capul ai zice: uite ce doctor nebun, ma iradiaza fara sa am simptome. Si daca dupa 20 de ani faci leucemie, o sa dai vina tot pe nebunul care ti-a facut tomografii fara sa ai nevoie. Dar daca pe mine ma taie capul ca vreau raze fara simptome, nu numai ca medicul trebuie sa mi le faca, dar mai trebuie sa fie si gratis.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alessa, m-am atacat, fiindca tu, care dai raspunsuri bune pe aici si esti un utilizator in care lumea are incredere, nu iti pui intrebarea de ce sa faca analize daca nu are simptome. Asta e un semn clar ca utilizatorul care a intrebat nu are o boala fizica ci doar o obsesie psihica. Ma atac asa fiindca uite pe ce se duc banii sanatatii. Pe oameni care zic: "Dar trebuie sa ai neaparat simptome sa faci niste analize, pentru linistea ta?" Da, oameni buni, trebuie sa ai simptome ca sa faci analize care depasesc screeningul obisnuit. Daca vrei tu trei RMN-uri pe luna, le platesti. Nu zic ca utilizatorul acesta vrea 3 RMN-uri, poate doar e speriat de boala unei cunostinte sau poate doar vrea sa atraga putin atentia familiei, e dreptul lui, dar e dreptul medicului de familie sa nu-i dea trimitere. Ba chiar obligatia. Fiindca te intrebi unde sa tragi linia. Intr-o zi, in spital, m-am intalnit cu un tanar. Venise sa-si ia o trimitere sa-si faca "toata analizele posibile". Vroia tot, de la analiza de urna la RMN si biposii repetate. De ce? El era heroinoman, dar de 12 ani. Acum, de vreo cateva saptamani ii era rau: vomita, era agitat, avea dureri inexplicabile. Medicii ii facusera cateva analize din care concluzionasera ca era din cauza drogurilor si incercasera sa-l interneze la dezintoxicare. Fugise si acum era convins ca nu de la droguri ii e rau, ca doar lua de 12 ani, dar ca un doctor l-a iradiat sau i-a dat mercur.
Imi veti spune ca asta e cazul unui bolnav psihic cu acte si n-ar trebui sa i se faca toate analizele solicitate, fiindca deja se stie cauza bolii lui. Dar unde tragem linia? Care sunt nebuni si care isi fac analize doar pentru linistea lor? Si atunci, arbitrat daca vreti, linia se trage conform aprecierii medicului de familie: nu ai simptome, nu esti intr-o clasa de risc, nu ai motive evident de a face analize. Nu te opreste nimeni, dar nici nu ti le plateste nimeni.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Traim in Romania... si fara spaga nu se poate! sad

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Brigaela, raspunsul tau e folositor... Asa ar fi trebuit sa ii argumenteze medicul de famile si doamnei in cauza...
In ceea ce priveste modul meu de a gandi, in acest caz, se bazeaza pe realitatea sanitara din Romania!
Nu te ataca asa, acesta este adevarul!
Daca nu dai bani, esti lasat sa mori cu zile!
Daca esti un amarat, de pe strada, nu te baga nimeni in seama!
"Moartea domnului Lazarescu" e tot mai intalnita in spitale! E un lux sa fii bolnav in Romania!
Poate tu esti corecta, dar majoritatii colegilor tai, daca nu le dai nu se uita la tine! Chiar si pentru o trimitere la analize! Tu, repet, poate esti corecta, poate ai refuzat cafeaua, tigarile, ciocolata, banii..., dar altii nu se uita la tine daca nu le captezi atentia!

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Inca odata, iti dau dreptate, brigaela, pentru raspunsul tau bine argumentat in care, prin exemplele expuse ai dreptate!
DAR..., pentru ca tu esti un medic foarte bine pregatit, onest, corect, dedicat intru-totul profesiei tale, orientat catre pacient si nevoile sale... NU INSEAMNA CA SUNT TOTI CA TINE! Crede-ma ca stiu ce spun si pe ce imi bazez afirmatiile! Sunt medici (din pacate atat de multi! ) care nu se uita la tine nici macar pentru o trimitere daca nu le dai ceva... (si sunt cazuri unde ESTE NEVOIE! ) Sunt de acord cu tine ca sunt si multi ipohondrii, dar...nici cu nesimtirea, lacomia si indiferenta medicilor sau a asistentelor nu imi este rusine..., de fapt imi este groaza, mi-e sila de tupeul lor...al celor mai multi...carora trebuie sa le cumperi atentia, serviciile si chiar sa te scuzi daca, in miez de noapte ai o urgenta si i-ai trezit cumva din somn... Nu mai zic de nestiinta, de diagnostice gresite, malpraxis...pentru care...tot pacientul trebuie sa plateasca si sa gaseasca solutii, in cazul in care mai traieste!
Permisul de conducere, medicina si dreptul...nu sunt pentru oricine! Din pacate in toate cele trei cazuri, unde nu e stiinta si pricepere..., si cu predilectie pentru medicina si drept, unde intervin:lacomia, grandomania, autosuficienta (in locul profesionalismului pe care il impune profesia...-of judecata inteleapta a lui Solomon, of juramantul lui Hipocrate- )... se ajunge la MOARTE sau DETENTIE pe nedrept...pentru ca cei cu bani oricum scapa! sad
Oare doar eu si Mircea Badea mai traim in Romania sa vedem ce se intampla in viata de zi cu zi?!

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Iata -clau44- (asistent medical balneofizioterapie şi recuperare medicală ) a recunoscut la intrebarea:

"Care e cea mai buna modalitate de a te sinucide? Ma intereseaza cea mai cool modalitate si cea mai putin dureroasa? Exista si vreo modalitate mondena de a te sinucide? Va multumesc in avans" ceea ce eu am afirmat despre coruptia din sistemul sanitar! Incepeam sa cred ca sunt singura care vede realitatea asa cum e...

| lost.in.rain a răspuns:

Dar trebuie sa ai neaparat simptome sa faci niste analize, pentru linistea ta? Doamne fereste! Probabil asteapta "plicul"..si sa vezi ce repede scrie trimiterea!

| vlad_8452 a răspuns:

Cunosc şi eu un medic de familie de acest fel... Soluţia: trebuie schimbat! Îţi poţi alege doctorul aşa cum îţi alegi şi croitorul... Unii ar fi trebuit să se facă mai bine croitori! Din fericire, nu sunt mulţi de acest fel. Categoric, nu aştepta... orice om cu puţină minte ştie că e bine să prevenim boala! Se pare însă că unii doctori nu au aflat încă... Multă sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Analize la plamani: aveti doua solutii, prima este sa schimbati medicul de familie cum s-a scris aici si a 2-a sa mergeti la Urgenta se poate rezolva si acolo, doar ca trebuie asteptat mult pentru ca se solutioneaza mai intai pacientii in situatii de urgenta!