| vavitza a întrebat:

Slut TPU! As vrea sa fac niste analize la urina la spital. Stie cineva daca imi trebuie trimitere? Cu trimitere de la medicul de familie platesti acele analize? Eu nu sunt asigurata in nici un fel. Cam cat costa aceste analize? Dar analizele la urina cu antibiograma oare cat costa? Dau funda va rog ajutati-ma sa gasesc raspuns la aceste intrebari!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu esti asigurata CAS nu poti avea un medic de famile deci, nici trimitere ---platesti analizele, platesti consultatiile si orice alt serviciu medical.

Pretul analizelor (de orice fel )este diferit de la un laborator la altul --- de exemplu, o urocultura cu antibiograma la "Synevo" costa 39 lei, la MedLife" costa 35 lei, la "Medsana" costa 45 lei.

| doctoressa a răspuns:

Analizele acestea le poti face direct la medicul de familie sau intr-o policlinica cu bilet de trimitere de la medicul de familie, nu e cazul sa mergi la spital. Daca nu esti asigurata medical, atunci le vei plati (aproximativ 20-30 lei). http://www.i-medic.ro/analize/urocultura

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă NU eşti asigurată, atunci NU ai medic de familie şi NU vei primi Trimitere pentru analize sad

Dacă aveai asigurare medicală, atunci puteai să mergi la medicul de familie şi să ceri Trimitere la analize, iar în baza Trimiterii respective puteai să faci GRATUIT analizele într-un laborator care are Contract cu CAS!

În acest caz, TREBUIE să PLĂTEŞTI contravaloarea analizelor dorite de tine şi NU ai nevoie de nici o Trimitere.

Toate cele bune.

| vavitza explică (pentru bursuc001):

Si la un spital de stat cat costa o analiza de acest fel?

| bursuc001 a răspuns (pentru vavitza):

Preţurile diferă în funcţie de spital/laborator...
@alessia5158 ţi-a indicat nişte preţuri orientative happy

Multă sănătate.

| miTzuliK93 a răspuns:

Asadar, sa incepem cu inceputul. Tu poti opta pentru facerea acelor analize si fara si cu trimitere de la medicul de familie. Fara trimitere te va costa ceva banuti, dar cu trimitere te va costa putin spre deloc. Iti recomand sa-ti procuri o astfel de trimitere. tongue

Analizele la urina cu antibiograma nu cred ca te-ar costa mai mult de 10 lei (care se numesc mai mult spaga, daca va fi cazul) daca ai trimiterea.