| grigorecatrina a întrebat:

Am citit pe diagnosticul mamei mele,, accident vascular ischemic. Ce inseamna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Prin respectarea tratamentului recomandat isi va reveni treptat.Are nevoie de liniste si odihna.Sanatate.Mira

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca in creierul mamei tale s-a obstruat un vas de sange asa incat o zona din materia cerebrala a ramas fara oxigen si nutrineti si a murit din cauza asta. Probabil are probleme cu functiile pe care le indeplinea zona respectiva (o pareza, tulburari de vorbire, etc).

mlm
| mlm a răspuns:

Reprezinta ocluzia(astuparea)unui vas de sange, cu oprirea debitului sangvin si a aportului de O2 si glucoza in teritoriul cerebral irigat de vasul respectiv, produce de cele mai multe ori o leziune structurala, ireversibila a tesutului nervos.

cristian
| cristian a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa-ti protejezi mama sa nu ajunga la paralizie.
Sa nu o mai lasi sa munceasca sa o suplinesti in activitatile gospodaresti.
Important este ca mama ta sa respecte tratamentul prescris de medici.

| simona24 a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/......or_577.htm
intra aici si te vei elucida