| anonim_4396 a întrebat:

Am citit pe un site american ca siropul de tuse poate avea efecte narcotice; e valabil si in cazul siropurilor de la noi din tara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Codeina este un derivat morfinic cu efecte antitusive dar si euforizante si anxiolitice (depinzand de doza). Deci siropurile de tuse care contin codeina sau derivati ai acesteia au efecte de drog si doze mari.

| DMV a răspuns:

De ce-ti bati capul cu siropul de tuse? Prietenul cel mai bun e chiar foarte ieftin: aurolacul. Daca vrei neaparat sa dai banii la farmacie si nu la magazinul de vopsele incearca sprayul nazal. Provoaca si dependenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Orice medicament luat în doze peste cele recomandate de medic, pot produce stări de euforie, sevraj, comă profundă.
Medicamentele în sine pot fi considerate stupefiante luate în cantități mari.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauti ceva unde ingredientul activ sa fie dextrometorfan