| 4evergentleman a întrebat:

Am citit un articol cum că hipnoterapia ar putea sa vindece anxietatea socială, agorafobia, este adevărat,sunt șanse? Mi-am pierdut orice speranță de viață,am încercat ani de zile sa o combat prin anxiolitice și antidepresive,cele mai cunoscute și puternice și nu m-au ajutat deloc decat pe depresie cat timp le luam! Mi-a afectat grav viața socială,nu pot ieși uneori nici din casă și trebuie să îmi caut loc de muncă că altfel o sa fie tragică situația,finalul,pare se că,soarta îmi este pecetluită, mi-a distrus câțiva ani buni din viața fobia asta,degeaba luam xanax,efectiv se manifesta groaznic prin tremur in public,tremur al capului și mă simt umilit sa fiu văzut atât de vulnerabil și că tremur sunt foarte agitat,transpir foarte mult,fiindcă lumea daca te vede că tremuri zice că ai Parkinson sau că ești nebun,dar eu sunt un tip ok doar că problema asta mă face de râs, mi-a pătat imaginea în societate acest tremur cauzat de anxietate! Parca e ca un labirint,nu mai am scăpare,mai e și depresia severa, agorafobia,insomnia. Anxietatea este cronica și pe oricine ar îngenunche anxietatea aceasta pe care o am eu,in loc sa ies sa mă bucur de viață,sa muncesc eu stau in casa,eu care înainte eram toată ziua și seara,noaptea pe afara! Am vreo șansă cu hipnoterapie? Ce îți face îți șterge traumele,amintirile in ce consta? Cam cat e o ședință? Oare mai am șansa să scap de anxietatea asta atât de chinuitoare? Că până și cele mai puternice pastile nu ameliorează anxietatea asta,prea puțin,mai degrabă depun eu eforturi colosale sa nu se vadă acel tremur și faptul că sunt înspăimânt,se poate vedea pe chipul meu efectiv nici nu pot sa maschez,atât de serioasa e că și fața îmi tremură cateodata,îmi afectează serios imaginea,sunt uimit că nu mi-am pus capăt zilelor și încă lupt că le am de multi ani și depresia și anxietatea,cred că foarte puține persoane ar putea sa lupte cu așa ceva, de la depresie cu săptămânile nu m-am putut ridica din pat in urma cu 2-3 ani,m-a izolat de prieteni de oameni de tot și eu nu eram așa,eram timid dar nu sa mă izolez de societate.
Am citit pe unele forumuri că pe tipul ăsta de anxietate tratamentul arketis făcea minuni care acum nu știu ce denumire are sau daca se mai găsesc pe piata. M-ar putea ajuta hipnoterapia mai mult decât anxioliticele? Pe depresie clar ajuta pastilele dar pe anxietate nici o șansă.
In momentul asta am gânduri lugubre dar depun eforturi supraomenești sa nu fac vreo prostie. Nici cu familia nu mai vorbesc,cu nimeni decât cu un user drag de aici care este un om minunat!
Nu mai am părinți,prieteni, nu înțeleg de ce mai lupt că situația nu se îmbunătățește deloc chiar se agravează. De fapt nici nu mai pot lupta că depresia mi-a luat toată motivația și energia.

Sa incerc in detrimentul tratamentului anxiolitic hipnoterapia? Daca îmi face mai mult rău?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
33 răspunsuri:
| iriszmatos a răspuns (pentru 4evergentleman):

Acum daca iti permiti de ce nu faci si te gandesti la ceva controversat si de 100 de ori mai scump? E ieftina asigurarea medicala, eu la regina maria am fost la psiholog fara sa platesc doar pentru ca eram angajata si aveam un pachet
Astea sunt scuze sorry are dreptate ca tu te gandesti alambicat ca sa eviti sa lucrezi la problemele tale, cauti calea usoara. Ceva ce sa te vindece de tot si dintr-o data nu exista
Terapia pe termen lung e singura solutie.

| 4evergentleman explică (pentru iriszmatos):

Îmi e greu sa mă angajez că anxietatea e foarte strong și am și insomnie serioasa. Prima dată tratament și apoi psiholog.Nu va caut calea ușoară dar o ședință la psiholog costa 150 de lei și e nevoie sa merg 2 ani din ce mi-a zis medicul, nu îmi permit eu financiar! Pastilele sunt ieftine deși consultație costa, 150 -170 și trebuie mereu sa plătesc. Vad că mai sunt useri pe aici care susțin că au mers la psiholog și pe anxietate nu ia ajutat cu nimic

| timidu89 a răspuns (pentru DianaDyi20):

Ce experienta poți sa ai la 20 ani? Sau ai mai mulți?