| adrianpetrican a întrebat:

Am covid 19. La inceput totul a debutat ca o simpla raceala, apoi in ziua a cincea am vazut seara ca am dificultati de respiratie si respiratii scurte! Am chemat salvarea si mi-a masurat saturatia oxigenului din sange si era 97-98 %! Am luat un pulsoximetru si acum imi masor saturatia de oxigen din sange! Am cam 94-95% saturatie! Intr-o zi cand am pus pe deget pulsoximetrul era 77% saturatia dar s-a stabilizat la 95%-97%! Asta inseamna ca au fost afectati plamanii mei daca acum am saturatie la 95-96-97%?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Această saturație este normală.

| doctorandus a răspuns:

95% e normal.

| minrest a răspuns:

Salut, Adi. Am covid-19 chiar acum. Saturatia cu oxigen normala este peste 93. Inseamna ca ai saturatia normala. Daca e constant sub 93, unele celule sunt putin private de oxigen, Hipoxie se declara la o saturatie mai mica de 90, si chiar sub 90, nu e inca nici un pericol. Tu nici nu ai aspectul pulmonar al bolii, si ai toate sansele sa nu il ai nici de acum incolo. Sanatate!

| AnastasiaK a răspuns:

Genul asta de chestii le discuti cu medicul de familie, in niciun caz aici pentru că se pare că-s multi prosti care-si dau cu părerea cu o siguranță de parcă ar fi doctori în medicină.

Saturația pe care zici că o ai acum, din cate stiu eu, e ok. Normalul este peste 95 (cel puțin așa stiu eu de la mai mulți medici), deci te încadrezi. In situația în care, în urma mai multor măsurători corecte, constați că a scăzut sub 95, ia legătura cu medicul de familie.

| InOrOut a răspuns:

Nu. Te-ai speriat ca ai covid si ai intrat in anxietate. De la adrenalina multa ai ajuns sa nu poti respira. Cand scade sub 85% e pericol. Normal e 92-93%. In anxietate e 95-98%. Ia calmante. Nu ti-a fost nici un plaman afectat, ai bai cu capu happy daca era afectat tuseai de scuipai plamanii afara si aveai febra 40 si vsh enorm si nivel oxigen 80% si in scadere, aveai halucinatii acum si convulsii. Deci relax. Ia magneziu, ca si eu iau. Cred ca jumate din tinerii din ziua de azi iau magneziu.

| Cristian6363664 a răspuns (pentru InOrOut):

Am și eu o nelămurire dacă nu va supărați, acum 2 luni am avut covid și nu am gust și miros tot de atunci și am tulburări de vedere și când merg pe strada parca nu mai sunt eu, adică mi se pare ciudat ca un fel de amețeală gen confuzie și am și un nod în gat tot de 2 luni, se poate reveni la normal sau rămân cu sechele toată viata? am 20 de ani.

| Cristian6363664 a răspuns (pentru InOrOut):

Și saturație am de 97, 98

| minrest a răspuns (pentru Cristian6363664):

Cam asa se intampla de obicei, in cazurile usoare. Vor trece in timp. Cere o evaluare a starii sistemului respirator.

| suntserios a răspuns (pentru InOrOut):

Uite astea sunt probleme care le discuti cu medicul. Ala de familie daca nu ala specialist. Ca apare unu pe TPU si iti zice sa stai linistit ca ai anxietate nu covid.

| InOrOut a răspuns:

Pulsoximetru e degeaba. Cand scade sub 90% iti dai seama singur ca ti se incetoseaza privirea. Incearca, tineti respiratia 40 secunde si vezi cum e cu nivel oxigen mic. Daca continui cu anxietate curand iti va aparea nodul in gat (cand nu poti inghitii si repira bine), boala de reflux gastric (cand vomiti nonstop), si alte probleme, aritmii (durere la miocard), pierderi de magneziu din corp. Crede-ma anxietatea e de 1 milion de ori mai grava decat covidutz.

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Nu crezi ca ai anxietate? fa testul tongue https://atlas.app/ro/teste/test-depresie-anxietate-stres-dass (ai acolo incepe testul cu roz) - e gratuit