| anonim_4396 a întrebat:

Am depresie/anxietate/toc(tulburare obsesiv -compulsiva). Pe o scara de la 1/10 cat e grav? Ce se poate intampla daca raman asa si nu ma tratez? Cum as putea sa scap de toate astea? Daca s-ar putea singur fara psiholog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intrebarea trebuie mutata la sanatate, este important sa mergi la un psiholog, nu inteleg de unde frica asta? nu o sa fi cosiderat nebun doar de tampiti

| RoCkKiD a răspuns:

In primul rand ai nevoie de un diagnostic, cititul pe net nu se pune.

Daca ai neovie de ajutor apeleaza la medicul de familie care te va intrepta catre un medic psihiatru.

Dupa ce o sa ai diagnosticul vei lucra impreuna cu psihiatrul si psihologul pentru a rezolva problemele.

Cat despre ultima intrebare, nu prea. Daca tulburarea e usoara, poate dar cel mai bine este sa lucrezi cu un specialist. In functie de intensitatea tulburarii vei stii cat e de grav si ti se va indica daca este nevoie de medicatie sau daca terapia este suficienta.

| Crackman a răspuns:

Este o boala minora.
Fata de multa lume o sa iti faci asigurarea pe anumite lucruri in prealabil. Eu am reusit pein exercitiu de incredere ca absolut tot ce fac nu mai necesita verificare. Aaa functionat partial dar tot sunt multumit cu o viata normala

| Antopuff a răspuns:

Nu e minora. Depresia nu este o boala minora. Ai nevoie de ajutor specializat.