| bucurmariana a întrebat:

Am dureri mari de spate cand tuses in zona rinichilor. Daca stau in pat, pe scaun mai mult timp abia ma pot ridica.Sa fie o afectiune a rinichilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In patologia renala durerile de obicei sunt insuportabile, au caracter de iradiere spre membrul inferior plus ca apar si probleme la urinare- poti urina mai putin, urina va avea culoare si miros modificate. Dupa cum descrii pare mai degraba a fi o nevralgie- poate te-a tras curentul la spate, in cazul asta ia un antiinflamator de ex- Ibuprofen 3 pe zi, si Diclofenac unguent- aplicat seara in zona dureroasa. Daca durerea se amelioreaza la caldura si dupa aceste medicamente sigur e o afectiune datorata frigului, si va trebuie sa faci ce ti-am zis mai sus. Mai poate fi o afectiune a coloanei vertebrale, pentru asta va trebuie sa mergi la medic, pentru a iti pune un diagnostic radiologic. sau poate pur si simplu ai facut o intindere musculara- eu de exemplu am patit o data sa fac o intindere musculara tot in zona lombara, cred ca m-am intors brusc si atunci m-a apucat o durere mare, am scapat de ea folosind unguentul Diclofenac si am pus o perna electrica sa imi tina de cald acolo, tot asa daca tuseam sau cand ma ridicam din pat se intensifica f. mult durerea. Uite un truc, daca nu ai perna electrica poti sa pui niste apa fierbinte intr-o sticla de 2sau3 L si o tii acolo. Sper ca ti-am fost de folos.Sanatate.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)